Ruští zajatci se u nás mají lépe než doma, tvrdí Ukrajina

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec uvedl, že ruští zajatci z Ukrajiny mají velmi dobré životní podmínky. Dokazovat to mají fotografie.

i Zdroj fotografie: Ombudsman of Ukraine
                   

OSN před nedávnem zveřejnila zprávu, ve které upozornila, že Rusové ve velkém mučí ukrajinské zajatce. Podezření čelí i Kyjev, a to za to, že se k ruským vojákům nechová vždy úplně dobře. Ukrajinská strana teď zveřejnila fotografie ze zajateckého tábora, kde mají „bydlet“ ruští vojáci, píše o tom web CNN Prma News. Kyjev tak chce dokázat, že dodržuje Ženevské konvence, a že se chová k válečným zajatcům mnohem lépe než Rusové.

Fotbal a televize

Aby ale Kyjev předešel spekulacím, rozhodl se sám odhalit podmínky, v jakých ruští zajatci žijí. Snímky, které sdílel na Facebooku ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec, však zachycují podmínky jen v jednom zajateckém táboře. Ruští zajatci v táboře na neznámém místě údajně žijí v teple, mají dostatek jídla i zdravotní péči. Ve volném čase prý dokonce mohou hrát fotbal, dívat se na zprávy, komunikovat s rodinami.

V tomto případě se jedná o informace, které nelze objektivně ověřit. Je však nutné si uvědomit, že existují určitá pravidla. Existuje mezinárodní právo válečné a další pravidla, jak zacházet s ruskými zajatci. Takže je možné, že mají nějaké nadstandardní výhody oproti tomu, co by mělo být standardem při zacházení s válečnými zajatci v případě, že se stanou zajatci ukrajinské armády,“ řekl událostem247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš.

Ukrajinští zajatci jsou na tom o dost hůř

Ukrajinský ombudsman také uvedl, že Rusové takový komfort ukrajinským zajatcům rozhodně nedopřávají. „Ukrajinští zajatci nemají ani právo komunikovat se svými příbuznými. To Ukrajina dodržuje Ženevské konvence, mezinárodní právo, a je otevřená mezinárodním organizacím,“ napsal Lubinec na sociální síti. Bývalý ruský poručík, který působil na Ukrajině, už dříve popsal, jak byl svědkem mučení ukrajinských zajatců nebo rabování v okupovaném Melitopolu, napsal web Deník N.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusové Ukrajince zajali často i za banální věci. Například neměli u sebe cigarety, které požadovali

Vladimir Osečkin, zakladatel ruské občanské iniciativy gulagu.net, nedávno sdělil právnímu výboru Parlamentního shromáždění Rady Evropy, že v ruských nápravných zařízeních jsou protiprávně drženi zajatí ukrajinští občané. Napsal to web Český rozhlas. Z této podrobné zprávy plyne, že využívá svědectví lidí, kteří se na mučení a ponižování ukrajinských zajatců v ruských nápravných zařízeních přímo podíleli.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články