Šanghaj se mění v pevnost. Kvůli covidu vznikají ploty a zátarasy kolem domů

Zatímco v České republice je epidemie covidu na ústupu, Čína pokračuje v nulové toleranci vůči covidu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dobrovolníci a pracovníci města postavili v několika šanghajských čtvrtích kovové zátarasy a ploty, aby zablokovali vstup do bytových domů a malých ulic, píše o tom iDnes. Opatření je součástí přísných nařízení, která mají pomoci zastavit šíření koronaviru. V Šanghaji žije 25 milionů obyvatel, u kterých přísný lockdown dle iDnesu vyvolal pobouření.

Lidé nesmí dovnitř, ani ven z domu

Hospodářský list Caixin informuje, že šanghajská správa nařídila postavit zátarasy z plechů a ploty z pletiva na několika místech v moderní finanční čtvrti Pchu-tung. Vchody do bytových domů, ve kterých bydlí nakažení covidem, jsou zataraseny. Ponechán byl jen malý otvor určený pro protipandemické pracovníky. Úřady v Pekingu podle agentury AP oznámily, že od pondělí probíhá hromadné testování čtvrti Chaoyang.

V této čtvrti žije více než 3 miliony obyvatel. Oznámení o testování vyvolalo podle agentury AP paniku, a to především v obchodech. Lidé vykoupili zeleninu, vejce, sójové omáčky a další zboží. Jak informuje deník Guardian, lidé mají strach, že se opatření ještě zpřísní. V Číně v neděli registrovali 21 796 nových případů komunitního přenosu covidu. Většinou šlo podle Guardianu o lidi bez příznaků, kteří žijí v Šanghaji.

Situace je nejhorší od Wu-Chanu

V Šanghaji se od začátku epidemie před dvěma měsíci potvrdily dle Guardianu statisíce případů nákazy. V sobotu tamní úřady oznámily 39 nových úmrtí na covid, přitom v pátek jich bylo 12. Lidé na internetu zveřejnili videa, která ukazují sobotní rozmístění nových zátarasů. Hlavní šanghajské dopravní tahy mají podle Caixin zůstat otevřené. Tamní lockdown vzbudil celosvětovou pozornost. Tvrdá opatření se promítají nejen do ekonomiky, problémy má mít podle zjištění Caixinu i zdravotnictví.

Podle analytika Filipa Šeboka je situace v Šanghaji vážná. „Dá se říct, že je to možná nejhorší situace od toho, co se dělo ve Wu-Chanu. Šanghaj na to nebyla vůbec připravená. Došlo tak k obrovským logistickým problémům s dodávkami základních potravin, se základními službami. Problémy má i zdravotnictví. Není sice zahlceno pacienty, ale musí pravidelně provádět masivní testování,“ uvedl pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články