Bývalý německý kancléř a přítel Putina: Kreml chce vyjednávat a hledá řešení

Moskva si přeje diplomatické řešení války na Ukrajině. Po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to řekl bývalý německý kancléř Gerhard Schröder.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přítel ruského prezidenta Vladimira Putina tvrdí, že dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou o odblokování ukrajinského vývozu obilí by mohla pomoci možnému příměří mezi těmito dvěma státy, informuje o tom agentura Reuters. Schröder byl v Moskvě minulý týden. Uvedl, že je na dovolené, uvádí Reuters.

Válka je chyba ruské vlády

Dobrou zprávou je, že Kreml si přeje řešení na základě jednání,“ řekl Schröder v rozhovoru pro týdeník Stern a televizní stanicí RTL. „Prvním úspěchem je dohoda o obilí, kterou lze možná pomalu rozšířit na příměří. Dobrou zprávou je, že Kreml chce řešení konfliktu najít vyjednáváním,“ cituje Schrödera Echo24. Uvedl také, že válku na Ukrajině považuje za „chybu ruské vlády,“ píše Echo24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kreml

Dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou není z hlediska mezinárodního práva závazná,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Budeme sledovat, do jaké míry bude naplněna a do jaké míry tato dohoda vydrží. Zatím to vypadá, že skutečně exportu zemědělských komodit pomáhá, což by mohlo zlepšit situaci na trhu. Po dlouhé době je to jedno ze vstřícných gest, která se mezi Ruskem a Ukrajinou stala. V budoucnu by to také mohlo napomoci k tomu, aby se rozběhla reálná jednání o ukončení války,“ vysvětlil ekonom pro Události247.

Bývalý německý kancléř čelí kritice

Echo24 připomíná, že první loď na přepravu s nákladem 26 000 tun ukrajinské kukuřice, která za války opustila ukrajinské přístavy, bezpečně zakotvila u tureckého pobřeží v úterý. Schröder, který byl kancléřem v letech 1998 až 2005, kritizoval válku na Ukrajině, ale odmítl odsoudit Putina, píše Echo24. Bývalý kancléř je v Německu pod palbou kritiky za to, že dostatečně neodsoudil trvající ruskou invazi na Ukrajinu a nejdříve se odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nord Stream

Schröder působil kromě jiného ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a snažil se také získat členství v dozorčí radě Gazpromu, připomíná Echo24. Kancléř také hovořil o Ruskem anektovaném poloostrově Krym, který je z jeho pohledu pro Kyjev definitivně ztracený. Představa, že by ho Ukrajina mohla někdy dobýt zpět, je podle něj „absurdní“, informuje Echo24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů