Šéf NATO nastínil scénář toho, co se stane, pokud Putin sáhne po jaderných zbraních

Pokud ruský prezident nařídí použití jaderných zbraní, bude to mít dalekosáhlé důsledky. Uvedl to generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Poté, co se z Ruska opakovaně ozývají výhružky atomovým útokem, se vyjádřilo i NATO. Stoltenberg řekl, že Putinovo jaderné vydírání, které souvisí s válkou na Ukrajině, je naprosto nepřijatelné. Všímá si toho web Daily Mail. Použití jaderných zbraní skloňuje Moskva už od zahájení invaze letos v únoru, jak píše TN.

Obavy se neustále znásobují

Jakékoliv použití nukleárních zbraní je naprosto odsouzeníhodné a zcela by změnilo povahu konfliktu. Rusko si musí uvědomit, že v jaderné válce nelze zvítězit a nikdy ani nesmí proběhnout. Tuhle nukleární rétoriku z Ruska a od prezidenta Putina slyšíme pořád dokola a bereme ji vážně. Zároveň bychom rádi předali jasnou zprávu, že to bude mít pro Rusko dalekosáhlé důsledky,“ cituje Stoltenberga TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderné zbraně

​Obavy z možného nasazení těchto zbraní se znásobily, když Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci a začala také referenda ve čtyřech oblastech na východě Ukrajiny, píše dále TN. Podle proruských úřadů voliči v referendech vyslovili souhlas s připojením k Ruské federaci. Západní tajné služby uvedly, že Moskva anektuje Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast, jako to udělala s Krymem v roce 2014, doplňuje TN.

Západ referenda neuzná

Agentura Reuters píše, že ruský parlament by mohl začlenění oblastí projednat 4. října. Dá se očekávat, že Ukrajina se území bez dalšího boje nevzdá a pro Putina by to mohl být impuls k jadernému úderu, uvádí TN. Už dříve totiž podle Reuters uvedl, že bude ruské hranice bránit všemi dostupnými prostředky. Severoatlantická aliance v reakci na ruská „referenda“ už dříve uvedla, že je neuzná. Psal o tom web Natoaktual.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Projev Vladimira Putina

Ta situace je nepochybně vážná,“ řekl Událostem247 expert na vojenskou bezpečnost Andor Šándor. „Není to ale tak, že bychom stáli na prahu jaderné války, to asi ne. Ale je potřeba říct o systému odpálení jaderných zbraní, že jedna věc je pokyn a druhá, že to není jen Putin, kdo rozhodne a ty rakety se odpálí. Předpokládat, že v tom systému se někdo postaví proti, by bylo fajn, ale spoléhat se na to samozřejmě nemůžeme,“ zakončil expert.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa