Šéfka švédské diplomacie dnes podepsala žádost o členství v NATO

Rusko podle Vladimira Putina nemá až tak problém se členstvím Finska a Švédska v NATO, jako spíš s případným rozšiřováním vojenské infrastruktury Aliance.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše iDNES, šéfka švédské diplomacie Magdalena Anderssonová včera oznámila, že Stockholm podá přihlášku do NATO v nejbližších dnech, současně s Finskem. Dnes ji dle iDNES podepsala. České noviny uvedly, že dokument má být předán spolu s obdobnou finskou žádostí do ústředí NATO v Bruselu ještě tento týden.

Podle švédské ministryně zahraničí jde o historickou změnu

Ann Lindeová podle ČT24 označila podpis žádosti za významný okamžik. „Udělali jsme to, co je podle mého názoru pro Švédsko nejlepší,“ uvedla před fotografy ve své kanceláři. Ministryně věří, že proces přijetí nebude trvat déle než rok. „Budeme NATO informovat, že se chceme stát členem Aliance,“ uvedla podle iDNES a dodala, že jde o „historickou změnu v bezpečnostní politice země“.

iZdroj fotografie: Flickr
Sídlo NATO v Bruselu

Švédsko si dlouho zakládalo na své neutralitě, ale po ruské invazi na Ukrajinu přehodnotilo svůj postoj, píše iDNES. Aliance by se i s Finskem měla rozrůst na 32 členů. Francie už vyjádřila Švédsku plnou podporu, stejně jako Dánsko, píše dále iDNES. To slíbilo, podobně jako Norsko, také podporu při případném napadení. Rozhodnutí skandidávských zemí vítá i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, dále informuje iDNES.

Podle experta Putin jen zastrašuje

Putin podle iDNES neupřesnil, jaké kroky by Moskva v případě přesunu infrastruktury NATO na území Finska a Švédska přijala. „Uvidíme, jaké pro nás vytvoří hrozby,“ cituje Putinova slova iDNES. „Vytváří se tu problém bez jakýchkoliv důvodů. Budeme reagovat odpovídajícím způsobem,“ dodal. Obvinil přitom USA, které podle něj podporou rozšiřování NATO činí agresivní kroky k dalšímu vyostřování už tak vypjaté bezpečnostní situace ve světě, informuje iDNES.

iZdroj fotografie: Flickr
Vladimir Putin

Podle mě jsou Putinova slova spíš jen výhrůžky,“ řekl Událostem247 analytik Michal Lebduška. „Neviděl bych v tom výraznou hrozbu. Pořád platí, že Rusko si nemůže vhledem k tomu, jak bojuje na Ukrajině nějaký otevřený konflikt. To by byl obrovský problém, který by Rusko nezvládlo,“ doplnil pro Udáosti247. Proti případnému vstupu obou zemí se silně vymezuje i Turecko. V pondělí to podle Echo24 uvedl prezident Recep Tayyip Erdogan a zopakoval, že obě země drží ochranou ruku nad skupinami, které Ankara považuje za teroristické.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články