Z ruské tajné služby unikl dopis o válce. Z listu vyplývá, že se situace pro Rusko nevyvíjí nejlépe

Kromě ztrát způsobených ukrajinskými vojáky se musí největší země na světě potýkat také s obřími ekonomickým sankcemi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruský opoziční portál Gulagu zveřejnil dopis, který měl napsat agent ruské tajné služby (FSB). Podle TN v něm popisuje zmatek, který má panovat nejen v ruské armádě, ale také ve vysokých politických kruzích. Pravost tohoto dopisu zatím není možné ověřit. Je ale reálné, že by mohl být pravý.

Ruské bezpečnostní složky pod tlakem

K pravosti dopisu se přiklání i Christo Grozev, bulharský investigativní novinář z portálu Bellingct, který je zaměřený na Rusko. Pro pravost dopisu hovoří zejména délka psaní. Padělky podle Grozeva bývají kratší, protože čím delší je text, tím větší je riziko chyby, která by upozornila na falzifikát. Psaní také ověřil u svých kontaktů ve FSB, i oni se přiklánějí k jeho pravosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tajná pošta

Podle autora dopisu jsou ruské bezpečnostní složky vystaveny velkému tlaku. Lidé jim vytýkají nepřesnost jejich analýz. Zřejmě teď agenti budou nuceni podstoupit výslechy a vysvětlovat, proč nepracují lépe.

Expert o pravosti dopisu pochybuje

Situace na Ukrajině je údajně naprosto nepřehledná. Nikdo pořádně neví, co se v zemi vlastně děje. Všímá si toho iDnes. „Ztratili jsme kontakt s hlavními divizemi,“ píše autor dopisu a dodává, že počet mrtvých ruských vojáků je „určitě v tisících, oscilující mezi dvěma až deseti tisíci, on sám se kloní spíše k horní hranici. Současný stav Ruska přirovnává autor dopisu k pozici Německa na konci druhé světové války.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tajná služba

Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky upozorňuje, že není jasné, jestli je dopis opravdu autentický. „Musíme být obezřetní, protože tyto informace napomáhají ukrajinské straně v tom, jak ona se snaží vidět ty věci. Přesto je to něco, na co poukazuje celá řada médií. Pokud se podíváme minimálně na rozkol uvnitř ruských institucí, tak dnes vyšla zpráva, že lidé z nevyšších pater ruské politiky jsou roztrpčeni, že se ta operace stala, a že s mnoha z nich to ani nebylo konzultováno.“

Havlíček připomíná, že prezident Putin vsadil vše na jednu kartu, a to je karta vítězství. „Nepřipouští se, že by ruská federace mohla prohrát, a ani to, že by to například ruská ekonomika nemusela zvládnout. Proto můžeme vidět určité odpadlictví, a určitý disent uvnitř těch institucí, včetně tajných služeb. Ale nejsem úplně přesvědčen, že tento dopis je autentický dokument, kterému bychom měli veřit,“ doplnil pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články