Slovensko zaplatí za Sputnik V i v případě, když vakcíny vrátí do Ruska nebo nebudou fungovat, prozrazuje to nevýhodná smlouva

Slovenská republika uzavřela zakázku za stovky milionů na Sputnik V, i když je pro ni velmi nevýhodná. Ručit má i za vedlejší účinky namísto výrobce.
i Zdroj obrázku: Freepik
                   

Ačkoliv slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv stále nevydal stanovisko, zda-li vakcína je či není vhodná, objednala jí tamní vláda na dva miliony dávek. I přes nedostatek informací však Marek Krejčí, bývalý ministr zdravotnictví, označil celý kontrakt za výhodný. Opozice i mnoho dalších je naopak názoru, že může stát Slovenskou republiku zbytečné peníze a ohrozit zdraví lidí.
Příjemce převzal zodpovědnost i za neúčinnou vakcínu

Hlavní problém kontraktu spočívá v nevýhodných podmínkách pro Slovenskou republiku, která za ni převzala zodpovědnost namísto Ruska. Takže i kdyby vakcína nefungovala nebo měla vedlejší účinky, bude čelit následkům příjemce. Ten navíc musí očkovací látku převzít v plném rozsahu i přesto, že by ji nevyužil. Na domluvu by přitom nemělo mít vliv ani možné zamítnutí ze strany SÚKL.


iZdroj fotografie: Pixabay

Ruská vakcína je přitom velmi diskutovaná v Evropě i na jiných kontinentech. Například v Brazílii ji nedávno odmítli „uznat“ z důvodu nedostatku informací, na což si stěžuje i řada dalších zemí. Výrobce Sputniku V prý dodal pouze několik desítek stran podkladů, ačkoliv jich standardně bývá u těchto látek i desítky tisíc. Chybí například info, v jakých podmínkách je vakcína vyráběna.

Vysoká cena, porušení podmínek a dodání do měsíce

Za předpokladu, že ruský výrobce kontrakt nijak neporuší, musí Slovensko převzít zmíněné dva miliony dávek Sputniku V v celkové hodnotě 426 milionů Kč. Smlouvu zveřejnilo slovenské ministerstvo zdravotnictví a vyvolalo velké ohlasy ze strany odborníků i veřejnosti. Dodávky mají být přitom postupně dokončeny v průběhu června 2021.


iZdroj fotografie: Unsplash
Několik zemí zatím Sputnik V stále testuje.

Jenže zatím není jasné, zda-li všechno klapne. Dle Ruského fondu přímých investic (RDIF), který má na starosti marketing Sputniku V, totiž Slovensko porušilo smluvní podmínky, když objednalo otestování vakcíny mimo síť evropských laboratoří. Současný ministr financí navíc původně uváděl, že Rusko kvůli tomu žádalo vrácení přípravku.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Slovensko má v záloze dodávku vakcíny Pfizer/BioNTech.

Nyní to však vypadá, že Slovensko vyčká na výsledky testů v Maďarsku a Ruské federaci. Pokud dopadnou dobře, bude vážně uvažovat o vakcinaci také Sputnikem. Kdyby to ale nevyšlo, zůstane našim sousedům ztráta ve stovkách milionů Kč a problém budou řešit dodávkami látek Pfizer/BioNTech, které už mají domluvené.

Zdroj: Deník N, SÚKL SK

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (78%) 146 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely