Očkovaní budou na Slovensku zvýhodnění | Události247.cz

Slovenští občané, kteří jsou nebo budou naočkovaní, se při zhoršení pandemické situace vyhnou opatření

Slovenští poslanci schválili novelu, dle které nebudou muset očkovaní jedinci dodržovat nařízená opatření při zhoršení pandemické situace.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slovenský parlament v neděli schválil novelu o zvýhodnění občanů, kteří se nechali naočkovat proti koronaviru. Z přítomných 133 poslanců bylo pro 77. Od nynějška tedy ti lidé, kteří dostali obě dávky vakcínynebudou muset dodržovat hygienická dodržení, která by potenciálně přišla v platnost při zhoršení situace. Dále budou také při zhoršení pandemie bezplatné antigenní testy v práci a ve školách. Opozice trvá na tom, že je zákon protiústavní.
Neočkovaní budou moci při zhoršení pandemické situace využít testování zdarma 

Schválení novely probírali poslanci již v pátek, kdy proti chystaným změnám občané protestovali před parlamentem. Následně na to v sobotu pak vláda dospěla k rozhodnutí a dodala, že se budou moci při zhoršení pandemie neočkovaní testovat zdarma. To bylo na úkor těch, kdo jsou odpůrci nových vakcín a berou zvýhodnění očkovaných jako absolutní diskriminaci. Výhody budou ale menší, než původně tamní ministr zdravotnictví chtěl. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Novela umožňuje regionálnímu úřadu veřejného zdravotnictví mimo jiné dočasně nařídit při zhoršení pandemické situace podmíněný vstup na hromadné akce. V takovém případě se budou lidé muset prokazovat potvrzením o očkování proti covidu-19, negativním testem či potvrzením o prodělání nemoci. Novelu musí nyní podepsat akorát prezidentka Zuzana Čaputová a v platnost přijde až po zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Opozice novelu zavrhuje a chce se obrátit na ústavní soud

Podle novely, která přijde brzy v platnost, budou tedy mít očkovaní očité výhody. Například v případě zhoršení pandemické situace a zpřísnění epidemických opatření budou mít stále volný přístup do obchodů, restaurací, na sportoviště a na kulturní akce. To budou mít naopak ti, kteří plnou vakcínu nemají, podmíněné minimálně antigenním testem (který bude zdarma). Původní návrh však byl, aby neočkovaní měli měsíčně k dispozici dva testy PCR zdarma. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Přijatá novela má podle poslanců zařídit, aby Slovensko předcházelo kolapsu nemocnic, celoplošnému zavírání škol, kostelů a dalších provozů. Podle opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) je však nový zákon protiústavní. Hlásat se to nebál Robert Fico na tiskové konferenci, kde dokonce vyzval prezidentku, aby zákon vetovala. Řekl také, že se poslanci jeho strany budou muset obrátit příští týden na ústavní soud.

Zdroj: iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 151 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník