Rakousko ruší většinu opatření. Do země však bude obtížné se dostat

Stejně jako několik jiných zemí v Evropě, i Rakousko se rozhodlo ukončit většinu protiepidemických opatření. Zůstanou jen ta nejnutnější.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od 5. března skončí v Rakousku téměř všechna protiepidemická opatření. Podniky tak budou moci znovu otevírat i v nočních hodinách, dále se zruší zákaz nočního vycházení. Povinnost nosit respirátor zůstane na vybraných místech. Pro návštěvu země však bude potřeba certifikát o očkování, potvrzení o prodělání nemoci či negativní test, uvedl portál CNN Prima NEWS.

Pravidlo 3G někde zůstane

Pro zaměstnance a návštěvníky domovů pro seniory, pečovatelských domů a nemocnic navíc stále platí pravidlo 3G. Toto pravidlo vyžaduje, aby byli lidé očkovaní (Geimpfte), prodělali nemoc (Genesene), nebo měli negativní výsledek testu (Getestete). V těchto zařízeních také platí povinnost nosit ochranu dýchacích cest. Ta je zapotřebí i ve veřejné dopravě, na zastávkách, v obchodech, bankách a poštách. V ostatních případech, jak napsaly Novinky, budou roušky pouze doporučené.

iZdroj fotografie: Biologické centrum AV ČR
Václav Hönig

Jak by mohlo rušení opatření vypadat u nás vysvětlil Událostem247 epidemiolog Václav Hönig z Akademie Věd. No, určitě je potřeba počítat s nějakou časovou rezervou. V porovnání s Velkou Británií a Dánskem omikronová vlna přišla do Česka později. Vypadá to, že u omikronu je navíc větší zpoždění mezi nárůstem počtu případů a nárůstem počtu hospitalizovaných,“ uvedl.

Bereme si zpět svobodu

Pravidlo 3G bude také platit při vstupu do Rakouska ze všech zemí, kromě těch s rizikem koronavirových variant. Rakouská vláda uvolnila i pravidla pro neočkované. Ti mohou od 5. března vstupovat do všech prostorů, kam měli doposud omezený přístup. Podle Seznam Zpráv již nebude potřeba negativní test na covid v restauracích a hotelech. Vláda již v minulosti avizovala, že lockdown neočkovaných uvolní v sobotu 19. února. Do první březnové soboty se po nich však bude vyžadovat negativní test.

iZdroj fotografie: S vědomím Karla Nehammera / Facebook
Karl Nehammer


Podle kancléře Karla Nehammera Rakousko pandemii ještě úplně nepřemohlo. „Výhled nám ukazuje, že si můžeme opatrně a obezřetně, ale důrazně, kousek po kousku, vzít zpět svobodu, kterou nám virus sebral,“ sdělil. Ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein se zase vyjádřil k testování. „Pravidelně testovat lidi bez příznaků a s posilovací dávkou nedává smysl a stojí hodně peněz,“ řekl. Nejméně do konce března však testování zůstává zdarma.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články