Generální tajemník NATO Stoltenberg: Rusko nesmí zvítězit. Řekl, že pokud Rusko napadne jakoukoliv zemi Aliance, zapojí se do války všechny členské země

Válka na Ukrajině je pro Evropu nejnebezpečnějším okamžikem od druhé světové války a Rusko v ní nesmí zvítězit. Uvedl to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle Stoltenberga je invaze ruských sil, která začala 24. února, útokem na současný světový pořádek a hodnoty, píše o tom Plus sedm dní. NATO podle něj musí zabránit tomu, aby se tato válka rozšířila do dalších oblastí. Stoltenberg také poznamenal, že vojenská, humanitární a finanční pomoc Ukrajině si od jednotlivých států vybírá svou daň, píše Blesk

Bojovat může celá Severoatlantická aliance

Aby Severoatlantická aliance a její členské země zabránily Moskvě ve vítězství, budou muset ještě dlouho podporovat Ukrajinu zbraněmi a další pomocí,“ cituje Stoltenberga Blesk. „Je v našem zájmu, aby tento typ agresivní politiky neuspěl,“ doplnil podle Blesku šéf NATO ve svém projevu v rodném Norsku. „Pokud prezidenta Putina jen napadne udělat něco podobného zemi NATO, jako udělal Gruzii, Moldavsku nebo Ukrajině, pak se do toho okamžitě zapojí celá Severoatlantická aliance,“ varoval podle Blesku Stoltenberg.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Summit NATO

To, co se děje na Ukrajině, je hrozné, ale mnohem horší by bylo, kdyby došlo k válce mezi Ruskem a NATO,“ nastínil generální tajemník v projevu v Norsku dle Blesku. Válka na Ukrajině donutila Finsko a Švédsko, které byly dříve neutrálními státy, aby požádaly o členství v NATO. Jejich žádost zatím ratifikovalo 23 ze 30 členských zemí včetně Spojených států amerických.

Ukrajina přebírá iniciativu

To je zásadní věc, která se od začátku týká Západu a NATO,“ řekl Událostem247 analytik Michal Lebduška. „V okamžiku, kdy by Rusko na Ukrajině nějak výrazněji uspělo, tak zase získá sebevědomí k nějakým dalším akcím proti Západu. Teď vidíme, že nemá takovou sílu, jak se tváří. Pořád je však potřeba počítat s tím, že Rusko může být schopné Západ nějakým způsobem poškodit, takže je to rétorika, která je varováním předtím, že v okamžiku nějakého výraznějšího úspěchu by se Rusko na Ukrajině nezastavilo,“ dodal Lebduška pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Útok na Kyjev

Americký Institut pro studium války ve svém pravidelném hodnocení bojů uvedl, že Ukrajina pravděpodobně přebírá strategickou iniciativu a nutí Rusko, aby v reakci na ukrajinské protiofenzivy přemísťovalo vojska a měnilo priority. Pokud se Kyjevu bude i nadále dařit tlačit na ruské síly, čekají Moskvu podle institutu složitá rozhodnutí, stojí v hodnocení. Institut připomíná, že ruská armáda měnila od začátku invaze na Ukrajinu bojové priority i předtím. Teď to vypadá, že přemísťování sil je vynuceno ukrajinskou protiofenzivou na jihu země.

Co si o prohlášení Stoltenberga myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články