Studenti Oxfordu odstranili ze společenské místnosti portrét královny. Vítejte v nové době

Studenti jedné z Oxfordských univerzit odhlasovali sundání portrétu královny. Vedení školy s tím nechce mít nic společného.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vedení koleje se od rozhodnutí studentů sundat portrét královny Alžběty II. distancuje. Podle studentů je portrét „symbol koloniální historie“ a nepatří do moderního školního prostředí. Ve společenské místnosti spolku College Middle Common Room, který navštěvují postgraduální studenti koleje Magdalen, nadále nebude viset portrét královny. Podle studentů bude místnost působit vstřícnějším dojmem. 
Studenti chtějí, aby se všichni lidé cítili vítáni

Pro některé studenty je zobrazování královny Alžběty II. vzpomínkou na nedávnou koloniální historii. O celém aktu hlasovalo dohromady 17 vážených studentů, deset bylo pro odstranění obrazu, dva proti a pět se zdrželo hlasování. Podle hlasujících jde o to, aby se lidé v jejich společném prostoru cítili vítáni, a v současnosti už vybírají nový obraz, jímž nahradí královnu Alžbětu. Studenti hledají vlivnou a inspirativní osobnost. Vzhledem k posledním událostem by nebylo překvapením, kdyby zvolili obraz s někým tmavé pleti…


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle vedení koleje jde o rozhodnutí studentů a ředitelství do něj nebude nijak zasahovat. Podle ředitelky koleje Dinah Roseové mají studentí právo na svobodu projevu a politickou debatu. Dodává, že v roce 2013 si studenti sami koupili plakát s královninou fotkou a do společenské místnosti jej umístili. Nyní odhlasovali jeho nahrazení jinou osobností. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Proti se postavil například britský ministr školství Gavin Williamson, který krok označil za „jednoduše absurdní“. Podle něj je královna hlavou jejich státu a symbolem toho nejlepšího, co ve Spojeném království mají. Dodává, že královna vždy ve světě šířila britské hodnoty tolerance, inkluzivity a respektu k ostatním. Studenty za sundání portrétu nečeká žádný trest, jde o vyslovení politického názoru a svobodu slova. Podle některých se tak jedná o další plivnutí do tváře tradičním hodnotám, jako tomu je při ztvárnění anglické královny černošskou herečkou.

Zdroj: BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 255 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely