Studie ukázala, že koronavirus zabíjí více lidí než další dobře známé virové onemocnění - Události247.cz

Studie ukázala, že koronavirus zabíjí více lidí než další dobře známé virové onemocnění

Studie vědců z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) analyzovala více než 10 000 případů, aby vyšlo najevo, že úmrtí po infekci virem SARS-CoV-2 je až pětkrát vyšší než u lidí, kteří trpí chřipkou.
i Zdroj fotografie: Pixabay.com

Hlavním faktorem je závažný průběh onemocnění 

Ve srovnání s pacienty infikovanými chřipkou je úmrtnost pacientů s COVID-19 mnohem vyšší právě kvůli závažného průběhu celé nemoci. Nutnost léčby na jednotkách intenzivní péče a připojení k ventilátorům patří k dalším faktorům. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Je horší koronavirus nebo chřipka?

Studie se kromě jiných pacientů zúčastnili také specialisté z lékařského oddělení na americké Stanfordské univerzitě v Kalifornii. Výsledky ukázaly, že riziko úmrtí na COVID-19 se zvyšuje hlavní u lidí, kteří jsou po infekci léčeni na jednotce intenzivní péče. 

Pacienti mohou mít až 17 různých komplikací 

Podle španělského odborného portálu bylo během léčby lidí s COVID-19, kteří měli potíže s dýcháním, odhaleno až 17 možných komplikací, které mohou vést k úmrtí pacientů. Autoři studie odhalili, že u lidí, kteří jsou infikovaní koronavirem, je 19krát vyšší pravděpodobnost vzniku respiračního syndromu než u pacientů, kteří mají chřipku. 

Chřipka se jeví jako méně závažný problém

Specialisté z CDC poznamenali, že u lidí s COVID-19 je téměř čtyřikrát vyšší pravděpodobnost vzniku pneumotoraxu a také dvakrát vyšší riziko pneumonie ve srovnání s pacienty s chřipkou. Takoví pacienti mají kromě vyššího rizika úmrtí také delší trvání onemocnění než ostatní pacienti, kteří mají pouze chřipku. Odborníci poznamenali, že mulati, lidé z latinskoamerických zemí nebo pacienti s tmavou pletí se zotavují z koronaviru rychleji zotavují, na rozdíl od bílých Američanů. Tvrzení, že na koronavirus umírá více lidí než na chřipku, platí pro všechny osoby všech věkových kategorií. Důležitým rozdílem je rychlost přenosu. Chřipka má kratší dobu inkubace. Přitom se také chřipka šíří rychleji než COVID-19.

98 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 210 hlasů
Nahlásit chybu
Soutěž pro naše čtenáře
Tento týden už po čtvrté v řadě budeme pravidelně losovat výherce luxusní vířivky v hodnotě 65 000 Kč, zadejte e-mail a zúčastněte se.
Další slosování soutěže za:
Zadáním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů