Svět nemá dost lipidů na výrobu vakcín

Firmy, které vyrábějí mRNA vakcíny proti koronaviru, nemají dostatek lipidů. Výrobci přitom v současné době tlačí na chemické podniky, aby zvýšily produkci této suroviny.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Společnost BioNTech SE ještě před rokem kupovala jen několik gramů lipidů na podporu programu vývoje léků, teď tlačí na německé chemické firmy jako Merck KGaA a Evonik Industries, aby výrazně zvýšily produkci této suroviny. To je důležité pro to, aby spolu s partnerem Pfizer mohly uskutečnit letošní plánované dodávky dvou miliard dávek vakcíny proti covidu-19.

Ředitel BioNTechu: Potřebujeme kila lipidů

Lipidy jsou jedna z věcí, kterou BioNTech potřebuje nejvíce a producenti z toho náležitě těží. Firma Merck předpověděla v letošním roce rekordní zisk a upozornila právě na rostoucí poptávku po lipidech pro vývojáře vakcín. Lipidy se katapultovaly na vrchol světového seznamu priorit v oblasti zdravotní péče, protože vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna, ale také další, které vyvíjejí CureVac a Sanofi, se bez nich neobejdou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na lipidech teď závisí množství dodávaných vakcín.

Messenger RNA, genetický materiál, který je centrem těchto vakcín, potřebuje ochranný obal složený z lipidových nanočástic, aby se mohl úspěšně dostat z továrny do paže člověka a odtud dovnitř lidských buněk. Na důležitost lipidů upozornil také Robert Langer, americký průkopník tkáňového inženýrství a regenerační medicíny, který je spoluzakladatelem firmy Moderna, jednoho z vývojářů mRNA vakcín a léků.

V plánu je výroba miliard dávek vakcíny

Kromě dvou miliard plánovaných dávek vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer/Iontech, plánuje Moderna vyrobit jednu miliardu dávek a CureVac dalších 300 milionů. Tyto a také další společnosti také postupují ve vývoji dalších produktů mRNA, to prudce zvyšuje poptávku po lipidových nanočásticích. Přední výrobci léků a chemikálií si toho již všimli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výroba lipidů má být razantně navýšena.

Německý Merck se tak v únoru dohodl na urychlení dodávek lipidů firmě BioNTech a o týden později ji následoval Evonik. Ten také znovu využívá nádrže a nádoby ve svých dvou továrnách v Německu a kupuje nová zařízení pro proces čištění. Podle firmy obvykle tento proces ve farmaceutickém průmyslu trvá rok nebo dva, nyní je ale potřeba to udělat za pár měsíců.

83 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 220 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Finta hotelových uklízeček jak umýt okna za pět minut. Budou dokonale průzračná bez nežádoucích skvrn a šmouh
JakZdravě.cz
Přirozené způsoby jak si vyčistit plíce. Otevřou dýchací cesty, zlepší kapacitu plic a sníží zánět
VědaŽivě
Lávové tunely na Havaji mohou být inspirace pro kolonii na Marsu
ArmádníZpravodaj
Nejlepší strategické bombardéry na světě