Mezi Tchaj-wanem a Čínem se zvyšuje napětí | Události247.cz

Tchaj-wan odmítá poslouchat Čínu. Mezi zeměmi se zvyšuje napětí. Jaká je pravděpodobnost vzniku ozbrojeného konfliktu?

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen prohlásila, že země bude pokračovat ve zvyšování svých obranných kapacit. Podle Číny její slova podněcují konfrontaci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prezidentka Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen chce zvýšením obranných kapacit zajistit, že nikdo zemi nedonutí k cestě, kterou jí vytyčila Čína. Taková prohlášení ale podle čínské vlády překrucují fakta, znemožňují dialog a mohou podněcovat ke konfrontaci. Čínský prezident Si Ťin-pching při sobotním 110. výročí revoluce zmínil „mírové sjednocení“ s Tchaj-wanem. Tentokrát Tchaj-peji použitím síly nepohrozil.
Tchaj-wan se neskloní

Podle tchajwanské prezidentky vytyčená cesty od Číny Tchajwancům nepřinese svobodný a demokratický způsob života, ani suverenitu. Naopak budoucnost ostrova vidí jen v rukou 23 milionů Tchajwanců. Podle prezidenta většina veřejnosti odmítá model Pekingu, který chce jednu zemi a dva systémy. „Nikdo by neměl podléhat iluzím, že nátlak donutí Tchajwance, aby se sklonili,“ řekla Cchaj Jing-wen.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Napětí mezi oběma zeměmi se tak v posledních dnech stále více zvyšuje. Na začátku října čínská armáda čtyři dny po sobě vysílala k tchajwanskému pobřeží vojenská letadla. Ve středu aktuální situaci zhodnotil tchajwanský ministr obrany Čchiou Kchuo-čcheng, který ji považuje za nejhorší za posledních čtyřicet let.

Většina zemí Tchaj-wan neuznává

Ostrov, který leží na jihovýchod od Číny, je stále pod větším tlakem, aby uznal nadřazenost Pekingu. Tchaj-pej to ale odmítá. Vlastní cestou se Tchaj-wan vydal už v roce 1949. V době, kdy se v Čína moci ujímali komunisté v čele s Mao Ce-tungem. Peking má ostrov jako součást svého území a hrozí vojenským napadením, pokud by vyhlásil samostatnost. Celých 70 let už ale Tchaj-wan v podstatě nezávisle funguje. Má vlastní vládu a demokratické zřízení.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Naopak v Číně pokračuje režim jedné strany. Většina zemí ale Tchaj-wan jako samostatný stát neuznává. Mezi nimi je Česká republika. O napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem mluvil nedávno s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem i šéf Bílého domu Joe Biden. Podle amerického prezidenta se oba státníci shodli, že je nutné dodržovat platné dohody ohledně tohoto sporného ostrova. Washington oficiálně uznává Peking za legitimního představitele Číny.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 134 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím