Tragická událost v Izraeli. Panika na oslavách si vyžádala desítky životů

Během oslav židovského svátku Lag Ba’omer zemřelo v Izraeli několik desítek lidí včetně žen a dětí.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V pátek proběhla velká záchranná akce, když se přibližně 90 tisíc lidí tlačilo k hrobce na Mount Meron, kde je pochován rabín Čimn Bar Yochai. Díky rozvolněným opatřením se desetitisíce lidí zúčastnily tradičních celonočních modliteb, zpěvu písní a tance. Jenže oslavy rozvolňování protiepidemických opatření a židovského svátku se zvrhly v paniku.

Lidé byli udušeni a ušlapáni, mezi nimi i děti

Navzdory varování zdravotníků vyrazili lidé na oslavy ve vskutku hojném počtu. Jenže jak se zástupy tlačily dopředu, ušlapaly a udusily několik desítek osob včetně dětí. Podle očitých svědků bylo po vypuknutí paniky nemožné dostat se pryč. Policie zablokovala bránu a nikdo tak nemohl opustit hlavní shromažďovací prostranství. Všichni si navíc mysleli, že na místě je umístěná výbušnina, což strach a paniku ještě znásobilo.

Na místo krátce po incidentu vyrazilo přes 250 sanitek a šest vrtulníků. Ministerstvo dopravy vyslalo na místo také 300 prázdných autobusů, aby účastníky z místa odvezly – jenže všechny brzy uvízly v přehuštěné dopravě. Podle některých policie situaci na silnicích jednoduše nezvládla. Na místě bylo zraněno přes 150 lidí, z nichž 18 velmi vážně, a mnoho dalších potřebovalo drobnější ošetření a hlavně psychologickou pomoc.

Situace si nakonec vyžádala 44 obětí, mezi nimiž byly i děti mladší 16 let. Premiér Izraele vyjádřil soustrast pozůstalým obětí a označil celý případ za velkou katastrofu – dle mnohých to byla jedna z největších tragédií za posledních 20 let. Izraelská střediska pro duševní zdraví na druhý den ošetřovala desítky lidí trpící úzkostí a posttraumatickým stresem. 

Zdroj: The Jerusalem Post

122 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 364 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň