Donald Trump požadoval po amerických generálech, aby k němu byli loajální jako byli v minulosti němečtí vojáci k Hitlerovi

Americký prezident Donald Trump se během svého mandátu svěřil svému personálnímu šéfovi s opravdu neobvyklým přáním.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chce prý, aby k němu byli jeho generálové stejně loajální jako byli němečtí generálové za druhé světové války k Adolfu Hitlerovi. Úryvek z Trumpovy nové knihy zveřejnil časopis The New Yorker. Podle úryvku z knihy The Divider: Trump in the White House 2017-2021, která vyjde v září, si Trump personálnímu šéfovi Bílého domu Johnu Kellymu vulgárně stěžoval a ptal se, proč američtí generálové nemohou být víc jako ti němečtí, píše o tom Blesk.

Problémy s vojenskou přehlídkou

Jako kteří generálové?“ zeptal se ho Kelly podle Blesku. „Němečtí generálové za druhé světové války,“ odpověděl Trump. „Víte, že se pokusili Hitlera třikrát zabít a skoro se jim to povedlo,“ řekl Kelly. Trump ho odbyl: „Ne, ne, ne. Byli k němu naprosto loajální.“ odpověděl prezident Kellymu. „V jeho (Trumpově) verzi historie byli generálové Třetí říše zcela podřízeni Hitlerovi; tohle byl model, který chtěl pro svou armádu. Kelly řekl Trumpovi, že žádní takoví američtí generálové neexistují, ale prezident byl odhodlán toto tvrzení otestovat,“ píše se v úryvku chystané knihy.

Trump se podle knihy neshodl se svými generály, protože chtěl ve Washingtonu uspořádat velkou vojenskou přehlídku, píše The New Yorker. V létě 2017 Trump Kellymu řekl, že také chce mít vojenskou přehlídku. Měl ale podmínku: „Hele, nechci na té přehlídce žádné zraněné chlapy.“ Podle Trumpa by to nevypadalo dobře. „Kelly nemohl uvěřit tomu, co právě slyšel,“ stojí v úryvku. „To jsou hrdinové. V naší společnosti existuje jen jedna skupina lidí, kteří jsou větší hrdinové než oni, a ti jsou pohřbeni v Arlingtonu,“ řekl podle Hospodářských novin Trumpovi.

Hitler překračoval kompetence

Když to vezmeme z té druhé strany, loajalita německých generálů vůči Adolfu Hitlerovi nebyla až tak silná,“ řekl Událostem247 expert na vojenskou bezpečnost Zdeněk Petráš. „Roli hrálo to, že to bylo takové, že voják poslouchá svého nadřízeného a nadřízený má vždy pravdu, o jeho rozkazech se nediskutuje. Hitler se pouštěl do záležitostí, které byly čistě vojenské a jako politik do nich zasahovat neměl. A to ovlivnilo i vývoj na bojišti a vývoj operací za druhé světové války a de facto i konečný výsledek,“ dodal Petráš pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kapitol Spojených států amerických

Americký exprezident je podle experta svérázná osobnost. „Pokud to takhle řekl, tak si skutečně neuvědomoval, že vojevůdce a státník není jedno a to samé. To skončilo v historii Napoleonem, který byl v jedné osobě státník a vojevůdce. Pokud se začnou tyto dvě sféry kombinovat, neskončí to nikdy dobře. Trump si zřejmě neuvědomil historické konsekvence a to, jak to bylo z historického kontextu v nacistickém Německu a proč byli generálové vůči Hitlerovi loajální,“ vysvětlil Petráš Událostem247.

Co si o prohlášeních Donadla Trumpa myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články