Donald Trump: Rusko vlastně ani nemělo v úmyslu Ukrajinu napadnout. Přesto tvrdí, že by se měla vzdát

Bývalý americký prezident Donald Trump věří, že šéf Kremlu Vladimir Putin neměl v úmyslu sousední zemi napadnout.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Trump také zopakoval své přesvědčení, že „za něho by se to nestalo“, a že Putin nakonec dostane celou Ukrajinu. Píše o tom Echo24. Oba státníci se poprvé setkali v roce 2017 na summitu G20 v Hamburku. Jak tehdy napsal server E15, očekávání ruské strany byla značná. Trump chtěl tehdy od Putina také odpověď na roli Moskvy v loňských prezidentských volbách ve Spojených státech. Putin jakékoli nařčení z ruského vměšování odmítl, píše server E15.

Fotky pro Vogue nebyly nejlepší nápad

Se mnou by to Putin neudělal. Neudělal by to. Měli s ním minimálně uzavřít dohodu,“ prohlásil podle Echo24 Trump o krizi mezi Moskvou a Kyjevem, která na konci února vyústila v ruskou invazi na Ukrajinu. Zmínil se také o fotografiích ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho ženou Olenou pro magazín Vogue, které byly pořízeny v době, kdy se země zmítá ve válce. „Asi to nebyl nejlepší nápad“, cituje Trumpa Newsweek.

Podle bývalého amerického prezidenta se Ukrajina mohla vyhnout válce, kdyby se podvolila požadavkům Moskvy. „Mohli se vzdát Krymu. Mohli říct, dobře, nepřidáme se do NATO, a měli by svoji zemi pro sebe, protože věřím, že Putin se dohodnout chtěl,“ cituje Trumpa Echo24. „Teď si ale nemyslím, že by Putin chtěl dohodu. Myslím si, že teď je těžší se s ním dohodnout. Vždyť celou zemi vyhazuje do povětří. Tím chci říct, že celou zemi dostane. A je to velmi, velmi smutné se dívat, co se s Ukrajinou stalo. Velmi, velmi smutné,“ dodal Trump podle Echo24.

Podle experta nemá Trump pravdu

Analytik Michal Lebduška označil Trumpova tvrzení za naprostý nesmysl. „Už jen když si vybavíme situaci v roce 2014, kdy Ukrajina byla podle zákona neutrálním státem, tak i přesto všechno měla tendence k nějaké evropské integraci, ale určitě ne ke vstupu do NATO, což v té době odmítala i naprostá většina Ukrajinců. I přesto Rusko na Ukrajinu zaútočilo a anektovalo Krym. Takže s těmito věcmi to vůbec nesouvisí,“ uvedl pro Události247.

iZdroj fotografie: Pixabay
Vladimir Putin

Je to čistě jen ruská agrese, která je naprosto jednostranná a souvisí čistě s tím, že se Ukrajina Rusku dlouhodobě vzdalovala a určitým způsobem Rusové mentálně považují v rámci imperiálního narativu Ukrajinu za součást sama sebe. A to je ta věc, která především vedla k válce. Takže slova Donalda Trumpa jsou nesmyslná a Rusko by to nezastavilo,“ doplnil analytik pro Události247.

Přijde vám prohlášení Donalda Trumpa v pořádku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sledujete nejnovější technologie? Zaměřte se na českou společnost MISURA
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů