U lidí se po vakcíně proti covidu-19 objevil neobvyklý následek

Covid-19 je i po více než roce velkou neznámou. Odborníci z Izraele teď zjistili, že může existovat spojitost mezi vakcínou a výskytem nepříjemného onemocnění.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pásový opar se projevuje jako velmi agresivní vyrážka, a pokud se zhorší, může pacienty dost potrápit. Vědci v těchto dnech nové zjištění publikovali, aby na možnou spojitost mezi ním a vakcínou upozornili. Dle výzkumu může potkat lidi, kteří trpí zánětlivým autoimunitním onemocněním. Právě u nich totiž stoupá riziko, že se jim po očkování proti covidu-19 tato nepříjemná zdravotní komplikace projeví.

Opar by mohly způsobovat autoimunitní choroby

Jestli je vakcína opravdu příčinou této vyrážky, nemohou odborníci prozatím říct; u některých lidí ale zřejmě byla spouštěčem. Studie se zúčastnilo 491 pacientů s řadou autoimunitních revmatických onemocnění, a u 6 z nich se brzy po aplikaci vakcíny objevil pásový opar. U pěti to bylo po první dávce, u jednoho člověka pak až po té druhé.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Z těchto šesti pacientů bylo pět mladých a revmatické onemocnění u nich mělo pouze lehký průběh, takže se s ním buď neléčili vůbec, a nebo brali jen minimum medikamentů. Díky tomu by u nich podle odborníků nemělo být zvýšené riziko, že pásový opar dostanou. Běžně se totiž tato nemoc týká lidí starších 50 let.

Nejdříve očkování na pásový opar, poté proti koronaviru

Poté, co článek s výsledky studie vyšel v polovině dubna v odborném časopisu, ozvali se vědcům lidé z celého světa, že pásový opar po podání vakcíny měli. Podle expertů to nasvědčuje tomu, že je podezření oprávněné. Nezbytné je však ještě další výzkum, nebo spíše jejich série. Pokud se vše potvrdí, měli by lékaři svým pacientům s autoimunitními revmatickými poruchami doporučit očkování proti pásovému oparu ještě před tím, než dostanou vakcínu proti covidu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pásový opar je bolestivé kožní onemocnění a způsobuje ho stejný vir jako plané neštovice. Ročně se s ním potýkají statisíce pacientů ve věku 50 let a více, objevuje se ale také u mladších jedinců. Mezi první příznaky patří bolestivost v místě, kde se pak objeví červené skvrnky, a následně puchýřky a stroupky.

Zdroj: TheJerusalemPost

147 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 1838 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň