Podle nového ruského plánu by Ukrajina mohla přijít o čtvrtinu obyvatel, přístavy i nerostné bohatství

Ruská armáda ohlásila záměr získat celý Donbas, a navíc kompletně obsadit jih země. Ukrajinu by tak odřízla od moře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše Echo24, pokud by Ukrajina přišla o velké přístavy, její export by se ocitl ve velkých problémech. Kromě rozsáhlých průmyslových oblastí na východě, kde se těží asi 75 procent ukrajinského uhlí, by Ukrajina dle Echo24 přišla až o čtvrtinu obyvatel. Prezident Volodymyr Zelenskyj se už dříve snažil ubezpečit své občany, že všechna okupovaná území ukrajinská armáda získá nazpět.

Ruská armáda ovládá oblast u východní hranice Ukrajiny

Ruská strana invazi na Ukrajině nazývá „speciální vojenskou operací“. Její nový cíl oznámil podle Echo24 generálmajor Rustam Minněkajev už na konci minulého týdne. „Po zahájení druhé fáze speciální operace je jedním z úkolů ruské armády nastolit plnou kontrolu nad Donbasem a jižní Ukrajinou,“ citovalo Echo24 generálmajora. Rusko by tak získalo spojnici se separatistickou republikou Podněsteřím.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajina

Právě zde jsou podle Minněkajeva „zaznamenávány důkazy o útlaku rusky mluvícího obyvatelstva“. Ruská armáda má v těchto dnech pod kontrolou značnou část Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti. Znamená to, že se jí povedlo ovládnout oblasti podél celé východní hranice a odříznout Ukrajince od Azovského moře, píše Echo24. Pokud by invazní armádě dál dařilo pokračovat v novém postupu, mohla by Ukrajina podle zjištění Echo24 zcela přijít o přístup k Černému moři.

Rusové dokážou kontrolovaná území udržet

To, že se Rusko se zřejmě snaží o obklíčení ukrajinských pozic na východě Ukrajiny, oznámilo dnes ráno na twitteru britské ministerstvo obrany. Píší o tom České noviny. Tvrdě se bojuje jižně od Izjumu, kde se ruské síly snaží prorazit k městům Slovjansk a Kramatorsk, píší dále České noviny. Podle ukrajinského generálního štábu ruští vojáci dál ostřelují ocelárny Azovstal, které jsou poslední baštou ukrajinského odporu v Mariupolu, uvádí České noviny. Podle britského ministerstva obrany není vůbec jisté, že Rusko dobude Donbas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Charkov

Podle analytika Michala Lebdušky jsou Rusové schopni již kontrolovaná území udržet a ovládat. „Na příkladu takových měst, jako je Cherson, vidíme, že tam to obyvatelstvo není prorusky naladěné. Muselo by tam dojít k velmi silným represím, aby se to změnilo. Z hlediska Ukrajiny to ztráta je, stejně jako byla ztráta území Donbasu v roce 2014 a Krymu. Východní Ukrajina je urbanizovanější, jsou tam velká města a těžký průmysl. Takže ekonomicky je toto území významnější než třeba západ Ukrajiny,“ uvedl pro Události247.  

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články