O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci

Ukrajinský prezident předal vyplněný dotazník k získání statusu kandidátské země EU už v polovině dubna. Přijetí se ale země jen tak nedočká.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Snaha Ukrajiny o vstup do Evropské unie však nemůže být dokončena dříve než za 15 nebo 20 let. V neděli to pro stanici Radio J řekl francouzský ministr pro Evropu Clément Beaune. Jak píše Echo24, naděje ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na rychlý vstup jeho země do EU se tak značně vzdálily.

O členství v NATO stojí necelá polovina Ukrajinců

Jak píše Aktuálně, Rusko varovalo, že by vstup Ukrajiny do NATO vnímalo jako své bezprostřední ohrožení. Ministr zahraničí Sergej Lavrov a mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle Aktuálně uvedli, že vstup do Aliance je pro obyvatele východní Ukrajiny nepřijatelný, a že jejich názor musí být brán v potaz. Agentura Unian zveřejnila průzkum ohledně podpory vstupu do NATO. O členství by podle něj stálo 41 procent Ukrajinců. Naopak 37 procent bylo pro, aby země nevstupovala do žádného mezinárodního vojenského bloku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sídlo Evropské komise v Bruselu

Napadená Ukrajina požádala o členství v EU už 27. února 2022, tedy tři dny po zahájení ruských vojenských operací, píše Echo24. Rychlý vstup Ukrajiny do Evropské unie podporuje většina středevropských zemí, především Polsko. Německo, Itálie a Francie jsou zdrženlivější a poukazují na politické i technicko-právní důvody. Ukrajina zase zdůrazňuje svou zoufalou situaci.

Vstup do aliance může opravdu trvat desítky let, říká analytik

Musíme být upřímní. Pokud říkáme, že Ukrajina vstoupí do EU za šest měsíců nebo za rok nebo dva, lžeme. Není to pravda,“ uvedl Clement Beaune pro Radio J. Pravděpodobně to bude za 15 nebo 20 let, potrvá to dlouhou dobu,“ dodal s tím, že Ukrajina může mezitím vstoupit do jakéhosi evropského politického společenství navrženého prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten už dříve řekl, že by se mohlo z kandidátských zemí na východě Evropy a Balkánu vytvořit jakýsi předstupeň EU.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci

Toto vyjádření je v současné situaci necitlivé a nešťastné, ale na duhou stranu odráží určitou realitu,“ potvrdil Událostem247 analytik Michal Lebduška. „Faktem je, že i když se skutečně seriózně začalo mluvit o tom, že by Ukrajina mohla dostat status na členství, tak ten samotný proces přijímání je strašně složitý a byrokratický. Opravdu to není záležitost na rok. I kdyby Ukrajina ten kandidátský status získala, tak se členem EU může stát až za několik let, určitě to potrvá,“ doplnil analytik pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články