Ukrajinské úřady zabavily majetek proruskému oligarchovi, přišel i o zlatý záchod

Lvovský soud na žádost prokuratury prodloužil do 9. srpna vazbu ukrajinskému proruskému politikovi a oligarchovi Viktoru Medvedčukovi. Ukrajinské úřady ho viní z vlastizrady.

i Zdroj fotografie: S vědomím NEXTA / Twitter
                   

Ukrajinský oligarcha Viktor Medvedčuk je podle agentury Nexta pokládán za člověka blízkého ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Soud odstavil i část Medvědčukova majetku, včetně známého zlatého vagónu a velkého množství starožitností, píše Nexta. Zakázal i „jeho“ proruskou stranu Opoziční platforma-Za život, informuje o tom Echo24.

Medvědčuk už se na zlatou mísu neposadí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil zablokování Medvedčukových televizních kanálů, které používal k šíření ruské propagandy na Ukrajině, informuje Echo24. Ukrajinští vyšetřovatelé tento měsíc předali jeho případ soudu, píše Echo24. Politikovi hrozí až 15 let vězení i konfiskace majetku, dodává Echo24. Patří mu také luxusní zlatý vlak naplněný přepychovými předměty a vybavením. Je v něm například zlatá toaleta, zdobené zlaté poháry se znakem Ruské federace a další, uvádí Nexta.

Právě tento vůz teď úřady zabavily, k tomu ještě 279 obrazů, další starožitnosti a luxusní zboží, informuje Nexta. Podle investigativních novinářů serveru Slidstvo.info se jednalo o napodobeninu legendárních železničních vozů Pullman, které byly velmi populární v minulém století. Cestovali v nich bohatí Evropané a ve své době stály i 2,5 milionů dolarů, dnes by to bylo zhruba 58 milionů korun, píše Echo24.

Nejde o jednoduchou záležitost

Zabavování majetku je proces ve dvou krocích. Událostem247 ho už dříve přiblížil politolog Miloš Gregor. „Prvním krokem je zmražení majetku, to vláda mohla udělat a udělala. Problematický je však druhý krok. To je nějaké vyvlastnění, nebo znárodnění.“ Podle expertů na potírání podvodů by Evropě mohl v pátrání po majetku ruských a běloruských oligarchů pomoci jednotný registr, píše Echo24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Luxusní jachta

O majetek už dříve přišel například ruský oligarcha Ališer Usmanov. Jak připomíná Blesk, nejbohatšímu Rusovi a blízkému příteli prezidenta Vladimira Putina patřily v Británii luxusní nemovitosti v hodnotě 210 milionů liber, tedy asi 6,6 miliardy korun. Poté, co Rusko provedlo invazi na Ukrajinu, se však Ustanov ocitl na sankční listině a o své bohatství přišel, informuje Blesk. Medvědčuk podle Blesku popírá, že by se dopustil čehokoliv nezákonného. Zadržen byl letos v dubnu poté, co krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu utekl z domácího vězení, připomíná Echo24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články