Ukrajinské úřady zabavily majetek proruskému oligarchovi, přišel i o zlatý záchod

Lvovský soud na žádost prokuratury prodloužil do 9. srpna vazbu ukrajinskému proruskému politikovi a oligarchovi Viktoru Medvedčukovi. Ukrajinské úřady ho viní z vlastizrady.

i Zdroj fotografie: S vědomím NEXTA / Twitter
                   

Ukrajinský oligarcha Viktor Medvedčuk je podle agentury Nexta pokládán za člověka blízkého ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Soud odstavil i část Medvědčukova majetku, včetně známého zlatého vagónu a velkého množství starožitností, píše Nexta. Zakázal i „jeho“ proruskou stranu Opoziční platforma-Za život, informuje o tom Echo24.

Medvědčuk už se na zlatou mísu neposadí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil zablokování Medvedčukových televizních kanálů, které používal k šíření ruské propagandy na Ukrajině, informuje Echo24. Ukrajinští vyšetřovatelé tento měsíc předali jeho případ soudu, píše Echo24. Politikovi hrozí až 15 let vězení i konfiskace majetku, dodává Echo24. Patří mu také luxusní zlatý vlak naplněný přepychovými předměty a vybavením. Je v něm například zlatá toaleta, zdobené zlaté poháry se znakem Ruské federace a další, uvádí Nexta.

Právě tento vůz teď úřady zabavily, k tomu ještě 279 obrazů, další starožitnosti a luxusní zboží, informuje Nexta. Podle investigativních novinářů serveru Slidstvo.info se jednalo o napodobeninu legendárních železničních vozů Pullman, které byly velmi populární v minulém století. Cestovali v nich bohatí Evropané a ve své době stály i 2,5 milionů dolarů, dnes by to bylo zhruba 58 milionů korun, píše Echo24.

Nejde o jednoduchou záležitost

Zabavování majetku je proces ve dvou krocích. Událostem247 ho už dříve přiblížil politolog Miloš Gregor. „Prvním krokem je zmražení majetku, to vláda mohla udělat a udělala. Problematický je však druhý krok. To je nějaké vyvlastnění, nebo znárodnění.“ Podle expertů na potírání podvodů by Evropě mohl v pátrání po majetku ruských a běloruských oligarchů pomoci jednotný registr, píše Echo24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Luxusní jachta

O majetek už dříve přišel například ruský oligarcha Ališer Usmanov. Jak připomíná Blesk, nejbohatšímu Rusovi a blízkému příteli prezidenta Vladimira Putina patřily v Británii luxusní nemovitosti v hodnotě 210 milionů liber, tedy asi 6,6 miliardy korun. Poté, co Rusko provedlo invazi na Ukrajinu, se však Ustanov ocitl na sankční listině a o své bohatství přišel, informuje Blesk. Medvědčuk podle Blesku popírá, že by se dopustil čehokoliv nezákonného. Zadržen byl letos v dubnu poté, co krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu utekl z domácího vězení, připomíná Echo24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
99 % lidí neví, k čemu slouží spousta malých „knoflíků“ na riflích. Stejně jako mini kapsičky mají svůj význam
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Panzer II byl tahounem Hitlerova Blitzkriegu a německého triumfu ve Francii. Zůstal ve stínu známějších strojů