USA a NATO po 20 letech stahují vojáky z Afghánistánu. Taliban vyhrožuje možnými útoky

Ačkoliv americký prezident Joe Biden nedávno uvedl, že bude válka s Afghánistánem trvat navždy, rozhodl se spolu s EU stáhnout ozbrojené síly.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Válečný konflikt s touto asijskou zemí trvá téměř 20 let, a teprve loni došlo ke zdárnému smíru, když tehdejší americký prezident Donald Trump podepsal dohodu o příměří. Odchod jednotek byl přitom naplánován na první měsíce tohoto roku, USA to však nestihlo a bude na místě až do podzimu. Taliban tak vyhrožuje, že může dojít k dalším ozbrojeným střetům.

Amerika se nestihla stáhnout dle domluvy

Obě země se zavázaly, že USA a spojenecké síly vyklidí území Talibanu nejpozději do 01. května 2021. Z neznámých důvodů se však odchod jednotek protáhl a dle předpokladů potrvá až do 11. září. I když to je po takřka 20letém konfliktu velký úspěch, není zdaleka u konce.

Západní jednotky byly pod ochranou Talibanu

Místní nábožensko-politické hnutí se nechalo slyšet, že už není vázáno dohodou o neútočení na mezinárodní jednotky. Ta totiž skončila na přelomu dubna a května, a do té doby ji obě strany striktně dodržovaly. Až doteď přitom chránil západní vojenské základny před islamistickými skupinami, které v zemi soupeří o moc.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Afghánské bezpečnostní síly jsou však nyní ve vysoké pohotovosti, neboť může kdykoliv dojít k odvetným útokům. Pokud by situace opravdu vygradovala, vedlo by to pravděpodobně k obnovení války, a Amerika by měla důvod udeřit v této lokalitě ještě tvrději než kdy dříve.

Amerika uvádí, že je na ozbrojený střet připravena

Americký generál Scott Miller vydal prohlášení a zároveň varování pro všechny, co by se pokusili zaútočit na stahující se vojáky. I když by se mohlo zdát, že ostražitost USA polevila, opak je pravdou. Americké jednotky jsou v nejvyšší pohotovosti a kdykoliv připraveny na ozbrojený střet s kteroukoliv organizací, co v Afghánistánu působí.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Joe Biden, současný prezident USA, pak k situaci uvedl, že odložil stažení některých vojáků až na 11. září z bezpečnostních důvodů a nadcházejícího výročí, kdy při údajném teroristickém útoku na newyorská „dvojčata“ zahynuly tisíce lidí. I přes porušení smlouvy ze strany Ameriky však Taliban vyčkává a do žádného konfliktu se pouštět nechce.

Zdroj: BBC

56 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (83%) 217 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň