V ČR se bude testovat celoevropský covid pas, o kterém všichni tvrdili, že se nebude zavádět

Evropská unie zahájila přípravu covidových pasů, díky nimž bude možné už brzy cestovat do zbylých 26 zemí EU.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Myšlenka cestovního covid-pasu tu už byla, teprve teď se ji ale EU rozhodla realizovat. Na přípravě programu spolupracuje všech 27 členských států, a Česká republika bude jednou z prvních, kde se bude testovat. Pokud půjde všechno podle plánu, mohly by se hranice cestovatelům otevřít už za měsíc; uvedl to eurokomisař Didier Reynders, který má celý program na starosti.

Jak má takový covid-pas vypadat

Ačkoliv se jedná o jednotný program, v němž budou vidět všichni účastníci z jednotlivých zemí, není konečná podoba jistá. Evropská unie sice počítá, že bude stát nad vším jednotný systém, resp. evidence s údaji o lidech, v některých zemích však může vypadat jinak. Řada z nich totiž zvažuje, že by řešení EU implementovala do svých trasovacích appek (obdoba české eRoušky), aby bylo vše v národním jazyku.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Připravovaná aplikace umožní uživateli zobrazení certifikátu, kde budou uvedena všechny očkování, prodělané nemoci, testy a další informace, díky nimž bude moci volně cestovat. Asi většina lidí bude mít aplikaci k dispozici na chytrém telefonu. Kdo ho však nevlastní, bude mít možnost svůj cestovní covid-pas vytisknout.

Nejdříve testování, a ostrý start už za měsíc

Jak eurokomisař Didier Reynders uvedl, aktuálně už je příprava covid-pasu v plném proudu, a za zhruba dva týdny se začne testovat právě v České republice, ale i několika dalších státech. Vše je prý promyšleno tak, aby se mohl ostrý provoz spustit přesně za měsíc, tedy 01. 06. 2021, a lidé tak mohli ve velkém vyrážet na dovolenou bez jakéhokoliv omezení. Nyní však pouze po EU, o jiných zemích se prozatím nehovoří.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Cestování však nejspíše zůstane omezeno pro děti, které prozatím očkovat nelze, a jedinou možností jsou tak placené PCR testy, z nichž každý vychází na 1 500 Kč. Některé země však mají podmínku karantény i přesto, že byl test negativní. Jak ovšem ministr zdravotnictví řekl na tiskové konferenci, očkování dětí by se mělo spustit na podzim.

51 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 627 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň