V Itálii se proti covidu-19 očkuje i v noci. Extrémní tempo však pomáhá celé zemi

V Itálii se chystají ve snaze urychlit očkování proti covidu-19 aplikovat vakcíny i v noci. V Janově funguje očkovací středisko šest dní v týdnu zatím do dvou hodin po půlnoci.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nově se prodlouží otevírací doba i na čtyřsměnný provoz. Delší očkovací hodiny plánují i další střediska. Itálie je stále vzdálena od cíle podat půl milionu dávek vakcíny denně. Důvodem jsou snížené a zpožděné dodávky, ale také obavy některých lidí z očkování.
Itálie očkuje AstraZenecou jen lidi nad 60 let

Očkování může v Itálii nyní zkomplikovat také nové doporučení expertního výboru italské vlády podávat vakcínu od AstraZeneky jen obyvatelům starším 60 let. Podobně to už udělaly i některé další evropské země. Lidé, kteří už dostali první dávky AstraZenecy, by měli v Itálii dostat druhou potřebnou dávku této látky. Šéf expertního výboru italské vlády Franco Locatelli ale zdůraznil, stejně jako ve středu Evropská agentura pro léčivé přípravky, že přínos této vakcíny převyšuje možná rizika.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ani přes noční očkování není rychlost vakcinace v Itálii dostatečná.

Podle médií se v Itálii vyskytlo několik případů úmrtí po podání této látky, ale neprokázala se jejich přímá souvislost s očkováním. EMA ve středu uvedla, že výskyt krevních sraženin může být velmi vzácným vedlejším účinkem vakcíny od firmy AstraZeneca.
Evropská agentura pro léčivé přípravky: AstraZeneca je bezpečná

Zhruba polovina států EU v polovině března pozastavila očkování vakcínou od britsko-švédské firmy AstraZeneca kvůli několika úmrtím na následky krevních sraženin po očkování touto látkou. EMA ale 18. března po prvním zkoumání uvedla, že vakcína je bezpečná a její používání riziko vzniku krevních sraženin nezvyšuje. Část zemí pak očkování touto látkou obnovila, některé státy ale zavedly věkové limity.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Janov je pro Itálii významným historickým a turistickým centrem.

V Itálii, která má 60 milionů obyvatel, dosud aplikovali 11,7 milionu dávek vakcín, obě potřebné dávky pak dostalo 3,6 milionu obyvatel. Nejvíce se v Itálii očkuje americko-německou vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Ve středu večer oznámilo ministerstvo zdravotnictví 13 708 nových případů nákazy za předchozí den a 627 dalších úmrtí spojených s covidem-19.

110 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 152 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Finta hotelových uklízeček jak umýt okna za pět minut. Budou dokonale průzračná bez nežádoucích skvrn a šmouh
JakZdravě.cz
Přirozené způsoby jak si vyčistit plíce. Otevřou dýchací cesty, zlepší kapacitu plic a sníží zánět
VědaŽivě
Lávové tunely na Havaji mohou být inspirace pro kolonii na Marsu
ArmádníZpravodaj
Nejlepší strategické bombardéry na světě