Putin neotálí: Vznikla nová mapa Ruska s přepsanými hranicemi

Ruské síly opět získaly iniciativu na Ukrajině a zahájily další velkou ofenzivu v Luhanské oblasti.

i Zdroj fotografie: Сергей Гунеев / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Tempo ruských operací podél linie Svatove-Kreminna v západní Luhanské oblasti se za poslední týden výrazně zvýšilo. Ruské zdroje podle webu České noviny informují o tom, že ruské jednotky útočí na ukrajinské obranné linie a postupují na hranicích Charkovské a Luhanské oblasti, především pak severozápadně od Svatove u Kupjanska a západně od Kreminny.

Nové mapy už jsou na pultech

Putin s prezentací úspěchů své armády neotálí. V moskevských knihkupectvích se totiž začaly prodávat nově vzniklé mapy a atlasy Ruska, kde jsou přepsané hranice. Podle atlasů Rusům patří ilegálně zabraná ukrajinská území. Psal o tom web CNN Prima News. V nových atlasech je tak zakreslen v hranicích Ruska například i Cherson a další města, která Kyjev vybojoval zpět pod svou kontrolu. Chersonská, Záporožská, Doněcká a Luhanská oblast se podle neuznané anexe staly součástí Ruské federace loni 30. září, dodává CNN Prima News.

Objednávky map a atlasů pozastavila ruská knihkupectví minulý rok na podzim. Teď však na pulty dorazily první dodávky „aktuálních“ atlasů. O existenci nových knih, ve kterých jsou například ukrajinská města Cherson, Záporoží nebo Kramatorsk označena jako ruská a Jižní Osetie či Abcházie, jsou barevně odděleny od Gruzie. Informoval o tom web ruské televize RBC.

Během pár dnů dojde k ofenzivě, říká expert

Tato skutečnost bude opět součástí informační války. Cílem toho bude zapůsobit na ruskou veřejnost v tom smyslu, že tato speciální vojenská operace má nějaký úspěch a vede k předpokládanému cíli, což bylo především získání území v těch separatistických oblastech Donbas, Doněck a Luhansk. Dále se to bude ještě projevovat v tom, že předpokládaná ofenziva, ke které by mělo z ruské strany už brzy dojít, by měla vést k úspěchu a zabrání dalšího ukrajinského území,“ uvedl pro Události247 expert na vojenskou bezpečnost Zdeněk Petráš.

Web CNN Prima News také připomíná, že na podzim Ukrajinci započali drtivou protiofenzivu na severozápadě i na jihu země. Za poměrně krátkou dobu se jim podařilo získat zpět tisíce kilometrů čtverečních včetně vysněného Chersonu, který dobyli 11. listopadu. Tehdy Moskva oznámila, že její vojska dokončila stažení z pravého, tedy západního břehu Dněpru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety