Vakcína neochrání proti nákaze, zmírní průběh | Události247.cz

Vakcína chrání proti vážnému průběhu, přenosu nákazy ale zabrání jen ze 37 procent, uvádí Izrael

Izraelské zdravotnické úřady pozorují sníženou účinnost vakcín Pfizer a BioNTech. Stále ale chrání proti vážnému průběhu.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedna z nejproočkovanějších zemí světa hlásí pokles v účinnosti vakcín Pfizer a BioNTech, kterými se v této zemi očkuje. Zároveň se ale v Izraeli potvrdilo, že očkovaní lidé mají jen mírný průběh nemoci covid-19 a nemusí být hospitalizováni. V Izraeli žije 9 milionů lidí z nichž je 5,2 milionu plně naočkovaných, i přes to vláda obnovila některá protiepidemická opatření, protože v zemi se stále více rozmáhá varianta delta.
Účinnost proti šíření klesá hlavně u varianty delta

Podle statistik bylo onemocnění covid-19 zaznamenáno u 5770 lidí s kompletním očkováním. Z toho 495 lidí muselo být hospitalizováno a 123 lidí zemřelo. Nová zpráva izraelského ministerstva zdravotnictví říká, že nově je ochrana proti nakažení nemocí covid-19 u očkovaných pouze 39 procent. Proti vážnému průběhu nemoci dokážou zmíněné vakcíny ochránit z 91 procent a proti hospitalizaci z 88 procent. Přitom jak firma Pfizer, tak i BioNTech udávaly účinnost proti nákaze před 90 procent.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Na tendenci ubývající účinnosti proti variantě delta upozornili některé izraelské zpravodajské servery už téměř před měsícem. Podle těchto serverů také neplatí britská studie, která udávala, že vakcíny zmíněných firem chrání proti symptomatickému průběhu covid-19 z 88 procent. To je dvojnásobek toho, co vychází z izraelské studie.

Podle odborníků v izraelské studii chybí dostatek údajů o infikovaných mezi neočkovanými. V izraelské studii se zřejmě odráží také doba vakcinace, protože ochrana postupně klesá a Izrael s očkováním začal brzy a měl jej dokončené velmi rychle. 

V Izraeli klesá účinnost vakcíny a je čas na třetí dávku

Podle odborníků mají lidé, očkovaní už v lednu, ochranu před nákazou jen 16 procent, zatímco u lidí, očkovaných až v dubnu, stále platí ochrana 75 procent. Mezi prvními očkovanými v Izraeli byli převážně staří a nemocní lidé, kterým navíc přestává vakcína fungovat a i tento fakt mohl dost ovlivnit izraelskou studii. V Izraeli dále pokračuje velká očkovací kampaň a premiér Naftali Bennett vyzývá lidi, aby se nechali očkovat. Ve čtvrtek například řekl, že lidé bez vakcíny všechny zbytečné ohrožují. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle izraelského ministerstva zdravotnictví souvisí současný nárůst nakažených se špatnou kontrolou na letištích, kudy lidé přináší nové mutace. Například na mezinárodním Ben Guriově letišti se údajně neprováděly důsledně testy a po příletu lidé nemuseli do karantény. V Izraeli tak znovu začnou omezení venkovních akcí, do tělocvičen, restaurací, synagog a na konference a na turistické akce se dostanou pouze lidé s kompletním očkováním, čerstvým negativním testem nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19.

Zdroj: ČT24

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 230 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník