Válka v Evropě může být brzy realitou. Podle náčelníka generálního štábu na ni Česko nebude připraveno

Náčelník generálního štábu české armády to uvedl na shromáždění velitelů armády.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Řehka pro web TN také vyzdvihl úlohu NATO a označil ho za nejlepší možné odstrašení, které snižuje pravděpodobnost hrozeb. Urychlit chce také modernizaci. Náčelník zdůraznil, že je nutné jednat „tady a teď“. Kritizoval ale podfinancování armády, která by v případném válečném konfliktu vydržela maximálně několik týdnů, psal o tom web TN.

Nemáme dostatek aktivních záloh

Pokud by vypuknul konflikt mezi NATO a Ruskem, bude podle Řehky Česká republika jeho aktivním účastníkem od první minuty. „Velká část naší armády odjede bojovat podle aliančních obranných plánů. Naše teritorium se stane významnou tranzitní zónou a zázemím. Je opět na nás vojácích, aby tato zóna byla bezpečná a mohla fungovat,“ cituje náčelníka web CNN Prima News. V případě konfliktu mezi NATO a Ruskem by bylo v Česku velké množství legitimních cílů, které jsou už dnes v dosahu ruských zbraní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Armádní výzbroj

Rusko nebude čekat, až se zorganizujeme a odjedeme někam na bojiště zabíjet jeho vojáky. Bude reagovat hned. Život každého vojáka i občana ČR se okamžitě obrátí na ruby, všechno bude jinak,“ cituje Řehku web České noviny. Pokládá prý také za velmi pravděpodobné, že by válka NATO s Ruskem trvala víc než pár týdnů. „Naše zdroje profesionální armády a aktivních záloh by na to rozhodně nestačily. Stát by musel přistoupit k nějaké formě mobilizování materiálu i lidí,“ uvedl Řehka na shromáždění, píší České noviny.

Občany bych ze všeho nejdřív uklidnil, říká expert

O tom, že na konflikt nejsme připraveni, není pochyb. Od začátku profi armády jsme nikdy nedosáhli počtu vojáků, jaký má být a nemáme ani dostatek aktivních záloh. Nemáme ani žádné další zbraně a techniku, kterou bychom těm mobilizovaným vojákům dali, zvláště poté, co jsme Ukrajině poslali ze skladů nepotřebný materiál v hodnotě pěti miliard korun,“ uvedl pro Události247 bezpečnostní expert Andor Šándor.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Téměř rok po vpádu Ruska na Ukrajinu zůstává většina lidí v Česku na straně Západu

To, co náčelník Řehka říká se může některé části veřejnosti dotknout i v tom smyslu, že by byla mobilizována podle potřeby. Otázkou je, jak bychom to udělali, když ani v sedmi krajích nemáme krajskou vojenskou zprávu, kdy nejsou připraveny povolávací rozkazy. Ti lidé by ani nevěděli, kam jít. Nemáme ani žádná volná kasárna. Osobně bych občany uklidnil, že není důvod k nějaké velké obavě, že budou zmobilizováni,“ dodal expert pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety