Vakcína Nuvaxovid může způsobovat srdeční onemocnění, varuje EMA

Evropská léková agentura vydala varování k vakcíně Nuvaxovid od firmy Novavax. V minulosti před aplikací vakcíny varoval i americký úřad.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Televizní noviny zveřejnily varování, že vakcína Nuvaxovid může jako vedlejší účinky způsobovat srdeční onemocnění. Konkrétně myokarditidu (zánět srdečního svalu) a perikarditidu (zánět osrdečníku). Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vyzvala amerického výrobce, firmu Novavax, aby o tom informovala v příbalovém letáku, píší dále TN. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) přitom podle agentury Reuters upozornil na zvýšené nebezpečí již začátkem června.

Zánětlivé reakce po obdržení vakcíny

Události247 požádaly o vyjádření bývalého ministra zdravotnictví ČR Romana Prymulu. Z jeho zkušeností vyplývá, že myokarditida i perikarditida se v ojedinělých případech vyskytovaly i po aplikacích vakcín jiných typů. „Tady záleží opravdu jen na frekvenci výskytu při podání konkrétní látky. Vím, že srdeční záněty po očkování byly od začátku považovány za problém. Pak se ukázalo, že ta frekvence není nijak vysoká,“ řekl Prymula pro náš web.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacienti

Prymula dále Událostem247 vysvětlil, že zmíněné komplikace jsou součástí tzv. postvakcinační reakce. Ta se běžně dostavuje po podání jakékoliv protilátky proti covidu. Rizika vedlejších efektů Nuvaxovidu jsou dle Prymuly v příslušném letáku uvedeny. „Ty myokarditidy pak byly ostatně docela krátkodobé, odeznívaly většinou do čtyř dnů, a vesměs byly léčitelné. Takže ani v tomto případě, ani u ostatních očkovacích látek, se to nestalo překážkou dalšího používání.“

Proces registrace vakcín je dostatečným sítem

Ostravský kardiolog Vladimír Srp Událostem247 potvrdil, že oba zmíněné srdeční záněty patří mezi vzácné komplikace po aplikaci vakcíny. „Tady se jedná o vedlejší efekt aktivace imunity. I když člověk prodělá covid, chřipku, či dostane jakékoliv očkování, může k některým z těchto problémů výjimečně dojít. Například rozvoji myokarditidy nebo i nějakých dalších pozdních komplikací v myokardu,“ řekl dále Srp.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Imunologie

Obecně u očkování je tak jako tak riziko menší, než když člověk prodělá infekci nativně (přirozený průběh, pozn. red.). Takže, jak říkal profesor Prymula, tady pak už opravdu záleží na konkrétním výskytu nežádoucích účinků. To je samozřejmě v příslušných studiích sledováno, například ve vztahu vůči placebu. Kdyby se zjistil nějaký významnější nárůst oproti kontrolním skupinám, tak by vakcína ani nedostala registraci,“ uzavírá kardiolog pro Události247.

Co si o vedlejších účincích vakcín myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky