Protesty v Evropě: Vodní děla i průvod | Události247.cz

Vodní děla v Řecku, Nizozemci v průvodu, demonstrace v Rakousku. Napříč Evropou lidé protestují proti omezením a moc se o tom nemluví

Megakoncert, který si na vyprodaném kodaňském stadionu užilo 50 tisíc lidí, byl podle dánských médií prvním v Evropě od zavedení protipandemických opatření.
i Zdroj fotografie: Twitter / Unmute Us
                   

Proti omezením a zákazům souvisejícím s pandemií koronaviru demonstrují lidé napříč Evropou. Desetitisíce demonstrantů vyšly do ulic v nizozemských městech a tisícovky ve Vídni. V Řecku lidé násilně protestovali proti očkování a policie proti nim musela použít slzný plyn. Naopak desetitisíce Dánů se vydaly na rockový koncert.
Nizozemci tančili v ulicích, aby skončila opatření

V Amsterodamu, Haagu, Maastrichtu a dalších sedmi nizozemských městech lidé podle agentury ANP v průvodech s ozvučenými vozy tančili v ulicích. Vadí jim, že vláda zavřela kluby a zakázala pořádat festivaly až do listopadu. Momentálně nizozemská vláda zvažuje, že podniky znovu otevře ke konci září. Pořádající iniciativa Unmute Us na svém webu upozorňuje, že pořadatelé akcí už rok a půl stojí. Chtějí, aby jim vláda dala zelenou už 14.září.

Proti omezením demonstrovaly také tisíce lidí ve Vídni. Požadovali i odstoupení kancléře Sebastiana Kurze. Počty nakažených v Rakousku totiž znovu stoupají a kancléř Kurz ohlásil zpřísnění restrikcí pro neočkované, pokud se bude situace nadále zhoršovat. Právě náš jižní soused byl mezi prvními státy v Evropě, které zavedly covidové pasy. Lidé se jimi nebo negativním testem musí prokazovat v restauracích, službách nebo na akcích.

Proti Řekům policie použila vodní děla

Policie musela zasahovat při protestech v Řecké Soluni, kde na bezpečnostní složky demonstranti házeli kameny. Podle agentury DPA policie k rozehnání výtržníků použila slzný plyn a vodní děla. Měli mezi nimi být i náboženští radikálové s ikonami v rukou a nacionalisticky a krajně pravicově orientovaní lidé, uvádějí tamní média. Protesty se konaly u veletržního areálu, v němž měl projev řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Naopak v Dánsku, které opatření zrušilo, si padesát tisíc diváků vychutnalo na stadionu Parken v Kodani vyprodaný koncert rockové kapely The Minds of 99. V celé Evropě jde o první show na stadionu s plně obsazenou kapacitou, uvedl dánský deník Berlingske. Před koncertem se lidé mohli nechat nedaleko stadionu naočkovat. Podobná očkovací místa země plánuje provozovat na dalších větších akcích, aby k vakcinaci přiměla mladší ročníky.

Zdroj: Berlingske, Unmute Us

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 899 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník