Východní křídlo aliance bude v obležení vojáků. NATO jich tam pošle čtyřicet tisíc

Severoatlantická aliance se na svém mimořádném summitu v Bruselu dohodla na pokračování a zvýšení dodávek zbraní Ukrajině.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kyjev už měsíc úspěšně odolává ruské agresi a od aliance požaduje další a větší vojenskou pomoc. Vedoucí představitelé NATO se na tajné části zasedání domluvili na tom, že tato pomoc bude ještě navýšena, a že Ukrajina obdrží od zemí Severoatlantické aliance zbraně, které dosud nedostala. A to včetně těch, které jí umožní likvidovat hrozbu ruských leteckých a raketových útoků. Informaci přinesl Deník.

NATO mírové jednotky na Ukrajinu nevyšle

Premiér Petr Fiala řekl, že když Ukrajinci dostanou dost účinných zbraní, dokáží si bezletovou zónu nad Ukrajinou vytvořit sami. Jednání summitu bylo neveřejné. Některé země aliance informovaly, jaké zbraně Ukrajině poskytují a chtějí poskytovat. „NATO to ale nebude z důvodů utajení zveřejňovat,“ uvedl český premiér a dodal, že vojenská pomoc Ukrajině by měla ještě stoupat. „Na podpoře a pomoci Ukrajině panuje v NATO shoda. Není to ale cesta, která by vedla alianci k přímému zapojení do konfliktu s Ruskem,“ dodal.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Summit NATO

Na summitu se oproti očekávání vůbec neotevřela otázka mírové mise NATO na Ukrajině, se kterou přišlo v minulých dnech Polsko. „Jsme zodpovědní za to, aby se konflikt nestal válkou mezi NATO a Ruskem. Jasně jsme řekli, že nevyšleme jednotky na Ukrajinu,“ uvedl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg s tím, že pokud by se to stalo, dal by se očekávat konflikt s Ruskem.

Analytik: Pro Ukrajince žádná změna

NATO se rozhodlo pro posílení východního křídla aliance o čtyři bojová uskupení, která čítají 40 tisíc mužů. To je víc, než má dohromady česká armáda. Aliance chce nové jednotky rozmístit v Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku a na Slovensku. Na Slovensko pošle Česká republika až 600 vojáků a bude také celé jednotce velet. Jak upozorňují Lidovky, lídři NATO se sešli přesně měsíc po ruském vpádu na Ukrajinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vojáci NATO

Analytik Michal Lebduška si myslí, že pro Ukrajinu se tímto krokem nic zásadního nezmění. „Má to význam pro země, ve kterých ty jednotky budou, ať už je to Pobaltí, Rumunsko, nebo Slovensko. Pro samotnou Ukrajinu se nic nemění, ta potřebuje úplně jinou pomoc. Aktuálně udržet dodávky vojenského materiálu a samozřejmě humanitární pomoc,“ uvedl pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články