Výhodné nákupy v Polsku už jenom v učebnicích dějepisu: Nevyplatí se tam jezdit, vláda razantně změnila ceny

Poláci učinili rozhodnutí týkající se tamních cen potravin. Od ledna tam v některých segmentech skončí snížená DPH.

i Zdroj fotografie: Silar / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nulová daň zůstane i nadále u základních potravin. Z toho mají radost také Češi, kteří do Polska jezdí nakupovat. Psal o tom web TN. Za potraviny nebo třeba pohonné hmoty u polských sousedů Češi ušetří stovky korun, psal olomoucký Rozhlas. Nejvíce se vyplatí nákupy pití, masa, jogurtů nebo ovoce a zeleniny.

Levný benzín je v rozporu se zákony

Polsko chystá změny v takzvaném protiinflačním štítu, který tamní vláda zavedla letos v únoru. Původně měl platit šest měsíců, píše TN. Nakonec ho prodloužila až do konce tohoto roku. Nulové DPH se tak v současnosti týká základních potravin, zemního plynu a hnojiv, dodává TN. Snížená daň platí pro pohonné hmoty a pro dodávky elektřiny a tepla. Od příštího roku však bude všechno jinak, informuje dále TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ceny pohonných hmot v posledním týdnu lehce klesly. Cena ropy na světových trzích ale opět začíná růst, což se brzy projeví na cenách čerpacích stanic

Eurokomisař Paolo Gentiloni Polsko varoval, že evropská směrnice umožňuje pouze sníženou sazbu pro zemní plyn a hnojiva, nikoliv nulovou. Psal o tom polský web Money. Pohonné hmoty navíc podle eurokomisaře nemohou podléhat ani snížené dani z přidané hodnoty, a to ani dočasně, doplňuje Money. Je to prý v rozporu se zákony Evropské unie. Pokud jde o Polsko, je u motorových paliv standardní sazba DPH 23 procent, píše dále web.

Polsko je nejen místem pro levné nákupy, ale také pro levnou dovolenou

V Polsku je zatím pro Čechy stále nejlevněji, a to nejen kvůli nákupům, ale také třeba kvůli dovolené. Zvýšenou poptávku eviduje například cestovní kancelář Čedok. „Zájem našich klientů o Polsko se v poslední době zdvojnásobil, a proto jsme přidali do nabídky nové hotely. Zájmu pomohlo také zlepšení silniční a dálniční infrastruktury, protože přece jen tam většina turistů cestuje autem,“ uvedla pro Události247 mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mezi Čechy jsou nákupy v Polsku stále oblíbené

S rodinou jezdíme na nákupy do Polska asi jednou za 14 dnů. Kupujeme většinou zboží, které je v akci. Mandarinky jsme naposledy koupili kilo za necelých 30 korun. Kvůli levným potravinám a pohonným hmotám však přemýšlíme taky o tom, že bychom sem do konce roku ještě zajeli na dovolenou, třeba do Krakova, který nám doporučili známí,“ řekla Událostem247 Miroslava Kuběnová z Opavy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa