Mezinárodní trestní soud slíbil, že se zapojí do vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině

Na vyšetřování už teď spolupracují Polsko, Litva a Ukrajina. Informoval o tom unijní úřad pro justiční spolupráci Eurojust.

i Zdroj fotografie: S vědomím Emilia Morenatti (AP) / Twitter
                   

Mezinárodní trestní soud (ICC) prošetří podle zjištění Českých novin možné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti na Ukrajině. Jak píší České noviny, Rusko opakovaně čelí kritice Západu i neziskových organizací, že se při své agresi vůči Ukrajině dopouští mezinárodních zločinů. Moskva to popírá, uvádí České noviny. Možné porušení mezinárodního práva na Ukrajině už vyšetřuje například Mezinárodní trestní soud i trestní orgány Británie, Německa nebo i České republiky.

Nový tým má pomoci postavit zločince před soud

Polsko, Litva a Ukrajina na konci března sestavily společný vyšetřovací tým (JIT), který teď bude prokuratura ICC podporovat. Jak píše Eurojust, hlavním účelem týmu je usnadňovat vyšetřování. Dohoda s Úřadem státního zástupce umožní Mezinárodnímu trestnímu soudu rychlou spolupráci s partnerskými zeměmi společného vyšetřovacího týmu v souvislosti s vyšetřováními, která vede nezávislá prokuratura a příslušné vnitrostátní orgány, píše dále portál Eurojust.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mezinárodní trestní soud v Haagu

Eurojust v tiskové zprávě píše, že touto dohodou dávají strany JIT a úřad státního zástupce jasně najevo, že vyvinou veškeré úsilí, aby shromáždily důkazy o mezinárodních zločinech spáchaných na Ukrajině a postavily odpovědné osoby před soud. V souvislosti s možnými zločiny je nejčastěji zmiňováno masové zabíjení v Buči nedaleko Kyjeva. Ruské síly tam podle Ukrajiny zabily několik stovek civilistů.

Tribunál by mohl poškodit vzájemné vztahy

Vraždy v Buči by podle expertů mohly naplňovat skutkovou podstatu válečných zločinů i zločinů proti lidskosti, píší dále České noviny. Ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktová na svém twitteru už dříve uvedla, že prokurátoři z Kyjevské oblasti vedou vyšetřování děsivých skutků mučení, zabití a pokusů o spálení těl šesti civilistů v Buči. „Bylo zahájeno trestní řízení dle článku 438 trestního zákoníku (porušování válečného práva a zvyklostí),“ napsala Venediktová na sociální síti.

Podle bezpečnostního analytika Andora Šándora je otázka, jak bude celý soudní proces vypadat. „Zatím nemáme shodu v tom, jestli to, co se děje na Ukrajině, je genocida nebo ne. Například Francouzi řekli, že to genocida není. Takže tady bude problém, jak se shodnou na tom, a jak vůbec by ten tribunál fungoval. Například Američané nešli na sankce proti Putinově milence, aby Rusko ještě více nenaštvali. Takže i to bude hrát velkou roli, že by zasednul tribunál a zároveň by to ještě víc poškodilo vzájemné vztahy,“ vysvětlil pro Události247. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články