Zelenskyj: Potrestáme každého, kdo v této válce páchá zvěrstva. Rodiny jsou stříleny přímo na silnici. Ukrajina potřebuje koridory

Volodymyr Zelenskyj stále s hlavou vzhůru hovoří ke světu i svému lidu. Podle politologa, je tato strategie adekvátní situaci. Nejvíce řešenými jsou momentálně humanitární koridory.

i Zdroj fotografie: S vědomím Velvyslanectví Ukrajiny v Praze / Facebook
                   

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdě odsoudil přístup ruských jednotek. Postěžoval si, že ačkoliv byly slíbeny humanitární koridory, tak žádné nejsou. Ukrajinský lídr vzkázal ve svém projevu, že potrestá každého „ha*zla“, který je barbarský natolik, že střílí na civilisty. Zároveň svému lidu připomněl, že je vděčný za každého Ukrajince, který brání zemi, napsal portál CNN Prima NEWS.

Tragédie za tragédií

„Jsem vděčný za každého Ukrajince, který brání naše města. Dokonce, i když jsou v obležení. Ale také vím, že jsou uvnitř lidé, kteří se opravdu potřebují dostat pryč. Nemohou tam zůstat. Slyšeli jsme sliby o humanitárních koridorech. Ale žádné nejsou. Místo humanitárních umí jen ty krvavé,“ uvedl Zelenskyj. Zároveň armáda ruské federace v pondělí znovu slíbila, že zastaví střelbu a otevře humanitární koridory.

Prezident také připomněl tragédii z města Irpiň, ve kterém byla zabita ukrajinská rodina. „Muž, žena a dvě děti, přímo na silnici. Jako na střelnici. Přitom se jen snažili dostat se z města, utéct. Celá rodina. Kolik takových rodin na Ukrajině zemřelo,“ popisoval nevěřícně hlavní představitel Ukrajiny. O činu svědčí i fotografie.

Podle politologa Zdeňka Kříže z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity, působí Zelenského výstupy dobře jak navenek, tak uvnitř státu. „Já si myslím, aspoň z toho, co jsem viděl a slyšel, že jsou ty projevy adekvátní situaci. Ono prezidentovi nic jiného nezbývá. Když se podíváme na situaci dva týdny před invazí, tak se dá říct, že on ani nikdo jiný nevěřil, že Rusko rozhodne pro tak rozsáhlou operaci, že zaútočí z tolika směrů. Situace vypadala spíš tak, že si ruská federace snaží upevnit pozici na hranicích,“ uvedl.

Válkou proti tradicím

Ruské síly měly údajně v Irpini střílet po civilistech utíkajících z města. Ti se z předměstské oblasti snažili dostat do kyjevské metropole. Ukrajinci podle slov svého vůdce takové činy ruským vojákům nikdy neodpustí. Nikdy nezapomeneme. Potrestáme každého, kdo v této válce páchá zvěrstva. Na naší půdě. Najdeme každého ha*zla, který střílí na naše města a naše lidi. Který bombarduje naši zemi a posílá na ni rakety. Který dává rozkazy ke stisknutí tlačítka start. Na světě nenajdete klidné místo kromě hrobu,“ napsal web ukrajinského prezidentského úřadu.

Ačkoliv projev zazněl v den známý jako neděle odpuštění, během níž se v pravoslavné církvi lidé tradičně navzájem prosí o prominutí svých hříchů, tak Zelenského vzkaz se nesl v opačném duchu. „Neodpustíme ostřelování domů. Neodpustíme raketu, kterou naše protivzdušná obrana sestřelila. A ani těch více než pět set dalších podobných raket, které zasáhly naši zemi, naše lidi, naše děti. Neodpustíme ty stovky a stovky obětí, tisíce a tisíce utrpení. Ani Bůh neodpustí. Ne dnes. Ani zítra. Nikdy,“ zakončil prezident.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články