Dokumenty prozradily, že Zelenskyj předem o ruské invazi věděl. „Tyto informace měl mnoho měsíců,“ říká analytik

Americký politický spisovatel Chris Whipple ve své nové knize odhalil utajované operace, které předcházely ruské invazi na Ukrajinu.

i Zdroj fotografie: President Of Ukraine from Україна / Creative Commons / CC BY
                   

Podle autora dokumentů na Ukrajinu několik dní před válkou osobně přijel šéf CIA, který upozornil Volodymyra Zelenského na nebezpečí atentátu. Psal o tom web CNN Prima News s tím, že možná až tehdy si ukrajinský prezident připustil, co všechno se může stát. Z uniklých informací z loňska je zřejmé, že Zelenskyj až do poslední chvíle nevěřil, že Rusko na Ukrajinu skutečně zaútočí, píše dále web.

Měl strach z paniky a chaosu

Před vypuknutím invaze měl za ukrajinským prezidentem přiletět ředitel CIA William Burns. Ve své knize Životní boj: Joe Biden v Bílém domě, o tom píše americký spisovatel a politický vědec Chris Whipple, píše CNN Prima News. Podle webu Independent měl Zelenskyj strach, že americká varování způsobí paniku a negativně ovlivní ukrajinskou ekonomiku. Z tohoto důvodu ho měl šéf CIA, který v minulosti dělal amerického velvyslance v Rusku, přesvědčit o skutečné situaci, píše dále Independent.

iZdroj fotografie: Міністерство внутрішніх справ України / Creative Commons / CC BY
Zničená ruská technika u Chersonu

Zelenskyj tyto informace dostával průběžně už mnoho měsíců před vypuknutím konfliktu od svých partnerů z EU a z NATO,“ uvedl pro Události247 bezpečnostní analytik David Rožek. „Následně dostal privátní varování od šéfa CIA s konkrétními fakty. Nevěřil tomu až do chvíle, kdy začala falešná vojenská cvičení na hranici Běloruska a Ukrajiny, která měla zamaskovat ten pravý účel koncentrace vojsk. Je však pravdou, že nikdo si nedokázal představit, že by Putin rozpoutal takto nesmyslný válečný konflikt,“ dodal analytik.

Biden o chystané invazi věděl už v roce 2021

Zelenskyj už dříve v rozhovoru pro deník The Washington Post na otázku, jestli věděl o chystané invazi na Ukrajinu, odpověděl, že nikdo netušil, jak přesně bude válka vypadat. Když se Kyjev ptal zahraničních partnerů na detaily jejich varování, například odkud bude invaze vedená a kolik vojáků se jí bude účastnit, nedostalo se mu prý více informací, než už měl, psal o tom web iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině trvá necelý rok a Rusko za tu dobu zaznamenalo obrovské ztráty nejen na technice, ale i životech

The Washington Post také už dříve napsal, že americký prezident věděl o plánech ruské invaze už v říjnu 2021. Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan tehdy svolal tajný brífink a představil analýzu sestavenou ze špionážních informací a satelitních snímků ruské armády u hranic s Ukrajinou. Joe Biden, viceprezidentka Kamala Harrisová nebo ministr zahraničí Antony Blinken se během podzimu 2021 sešli hned několikrát. Americký plán počítal s tím, že Rusko obsadí rychle většinu Ukrajiny, dodává The Washington Post.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecký ekvivalent amerického raketometu HIMARS: systém KHAN je extrémně multifunkční a silný, chce ho třeba polská armáda