Zelenskyj obvinil Moskvu, že do Ruska deportovala dva miliony Ukrajinců včetně statisíců dětí

Ukrajinský prezident také obvinil Rusko, že vězní desetitisíce Ukrajinců v takzvaných filtračních táborech, odkud mizí mladé ženy. Podle Moskvy to ale není pravda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zelenskyj svá tvrzení uvedl ve středu ve videoprojevu k účastníkům konference v Soulu, informuje iDnes. To, že Ukrajina obvinila Moskvu, která podle ní měla z ostřelovaných ukrajinských měst násilně přemístit proti jejich vůli stovky tisíc civilistů do Ruska, psaly už dříve Novinky.

Rusko tvrdí, že Ukrajinci přicházejí dobrovolně

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová podle Novinek už v březnu uvedla, že přes 400 tisíc Ukrajinců, z toho 84 tisíc dětí, může být použito jako rukojmí k vynucení kapitulace Kyjeva. Moskva oponovala, že ukrajinští občané k nim přišli dobrovolně, píší dále Novinky. Ukrajinští představitelé tehdy uvedli, že Rusové odebírají lidem pasy a přesouvají je do filtračních táborů na východě Ukrajiny, které ovládají separatisté. Pak měli být posíláni do různých vzdálených oblastí v Rusku, dodávají Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci z Ukrajiny

Jen si prostě představte to množství, dva miliony. Tolik našich lidí už vyvezli do Ruska. Několik set tisíc dětí. Přesné číslo nikdo neřekne. Všechny deportované připraví o možnost spojení, odeberou jim dokumenty, zastrašují je a snaží se je odvézt do vzdálených končin Ruska, aby jim co nejvíce ztížili návrat domů do vlasti. Desetitisíce lidí zůstávají ve filtračních táborech a mladé ženy tam mizí,“ cituje Zelenského iDnes. List The New York Times přinesl svědectví odvlečených Ukrajinců, kteří pak z Ruska uprchli.

Co na to expert?

Spojené státy vyzvaly Rusko, aby vpustilo nezávislé pozorovatele do filtračních táborů na Ukrajině a propustilo zajatce, které deportovalo do Ruska. „Nezákonný přesun a deportace chráněných osob je závažným porušením čtvrté ženevské konvence o ochraně civilistů a je válečným zločinem,“ cituje iDnes amerického ministra zahraničí Antony Blinkena, který Rusko vyzval k okamžitému zastavení deportací. „Je stále více důkazů, že Rusko zadržuje nebo nechává zmizet tisíce ukrajinských civilistů, kteří neprojdou takzvanou filtrací,“ uvedl ministr.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci z Užhorodu

Deportovat takové množství lidí není jednoduché,“ řekl Událostem247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „To číslo je podle mě značně nadhodnocené a odpovídá to narativu Ukrajiny v informační válce a snaze Rusko takzvaně rozmáznout, aby získala podporu. V roce 2015 přišlo do Evropy přes milion migrantů z Blízkého východu a bylo to svým způsobem taky organizované. Absorbovaly je země bohaté, jako je Rakousko nebo Německo. Když si k tomu přihodíme dva miliony Ukrajinců v tom období, kdy se tam navíc válčí, tak tomu číslu nevěřím,“ dodal Šándor.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články