Zelenskyj varoval NATO: Ruské bomby můžou dopadnout i na vaše domy. Ocenil Česko za pomoc. V Kyjevě podpoří Zelenského Fiala

Ruské síly nadále pokračují v ostřelování velkých ukrajinských měst. V Černihivu si střelba vyžádala minimálně deset životů.

i Zdroj fotografie: S vědomím Velvyslanectví Ukrajiny v Praze / Facebook
                   

Rusové nadále útočí také na Mariupol, kde vybombardovali poslední obchod ve městě. Lidé tam jsou bez elektřiny a také bez pitné vody. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém projevu řekl, že plynovod Nord Stream je zbraní, která se obrátí proti Evropě. Znovu žádal NATO o zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou. Píše o tom CNN Prima NEWS.

Ukrajina je vděčná za pomoc

Zelenskyj varoval: „Pokud neuzavřete náš vzdušný prostor, je jen otázkou času, kdy ruské rakety dopadnou na vaše území. Na území NATO. Na domovy občanů zemí NATO,“ píší České noviny. Ukrajinský prezident také upozornil, že místo ruského útoku je 20 kilometrů od hranic s Polskem, tedy i od hranic NATO. „Vloni jsem jasně varoval vedoucí představitele NATO, že pokud nebudou proti Rusku zavedeny tvrdé preventivní sankce, začne válka. Měli jsme pravdu. Už dlouho říkám, že Nord Stream je zbraň, která zasáhne Evropu,“ připomněl.

iZdroj fotografie: President of Ukraine / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajinští uprchlíci

Prezident také poděkoval zemím, od kterých cítí podporu, mezi nimi i České republice. „Důležitá mezinárodní jednání: Bulharsko, Slovensko, Česká republika, Rumunsko, Polsko, Británie. Cítíme podporu těchto zemí. Cítíme podporu naší armády. Je to důležité. Mluvil jsem také s Charlesem Michelem, předsedou Evropské rady. O naší evropské perspektivě, která se stává realitou,“ doplnil.

Fiala je na Ukrajině

Michal Lebduška z Asociace pro mezinárodní otázky vnímá to, že Zelenskyj Česko pochválil, pozitivně. „Česko mělo dřív na Ukrajině poměrně problematickou pozici. Bylo to především kvůli tomu, že ukrajinští novináři Česko hodně sledují, poměrně často se o Česku v ukrajinských médiích píše. V minulosti jsme měli navíc poměrně problematický obraz v souvislosti s některými výroky prezidenta Zemana. V tomhle kontextu se to teď absolutně smazalo,“ uvedl pro Události247.

iZdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
Petr Fiala

Premiér Petr Fiala společně s premiéry Polska Mateuszem Morawieckým a Slovinska Janezem Janšou jsou v hlavním ukrajinském městě jako zástupci Evropské rady Kyjev, který je obléhaný ruskými vojsky. Cesty se účastní také polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński. Setkají se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem. Je to první návštěva takto vysoce postavených zahraničních činitelů na Ukrajině od začátku ruské invaze.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články