Prezident Zelenskyj varuje, že Rusové chtějí proměnit kterékoliv město v Mariupol

Ruská armáda se podle Kyjeva dál snaží zcela obsadit Severodoněck. Pod palbou útoků je nadále i Charkov a jeho okolí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Armáda podle CNN Prima News informovala, že ukrajinské síly na jihu země zlikvidovaly 49 ruských vojáků, několik kusů těžké techniky a nepřátelský muniční sklad. Zasáhla prý také ruské cíle na Hadím ostrově, informuje dále CNN Prima News. Podle jižního velitelství ukrajinských sil střely zasáhly protiraketový systém Pancir-S1 a další vybavení, uvedlo na Facebooku. Škody na ostrově ukázaly i satelitní snímky americké společnosti Maxar Technologies, píše deník Blesk.

Zelenskyj poděkoval Fialovi

Ruská armáda používá na Donbasu velké množství dělostřelectva. Boje zuří hlavně u Severodoněcku. CNN Prima News píše, že podle informací reportérů, kteří na Ukrajině jsou, je město na konci sil. Útoky hlásí také Charkovská oblast, která eviduje zraněné i zabité civilisty, dodává CNN Prima News. V okupovaném Mariupolu je asi 100 tisíc obyvatel bez vody. Rusové jim ji podle starosty Vadyma Bojčenka vydávají pouze jednou za týden. Problém je prý také s dodávkami jídla, uvádí CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Flickr
Hromadné hroby v Mariupolu

O Mariupolu se zmínil ve svém pravidelném projevu i prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. „V Donbasu dochází k masivním leteckým a dělostřeleckým úderům. Cíl okupantů v tomto směru zůstává stejný – chtějí postupně zničit celý Donbas. V plném rozsahu. Lysyčansk, Slovjansk, Kramatorsk. Jejich cílem je proměnit kterékoliv město v Mariupol,“ uvedl. Včera také poděkoval českému premiérovi Petru Fialovi za jeho důslednou podporu ohledně udělení kandidátského statusu pro vstup do EU Ukrajině, píše CNN Prima News.

Podle experta se tvrzení zakládá na pravdě

Prezident Zelenskyj dál pokračuje ve snahách působit na západní vlády,“ řekl Událostem247 odborník na mezinárodní bezpečnost Michal Smetana. „Pro Ukrajinu je podpora Západu klíčová dlouhodobě a v téhle fázi války speciálně, zvlášť co se týká dodávek zbraní, munice, ekonomické podpory a další zahraniční podpory. Takže v tomto smyslu prezident Ukrajiny dlouhodobě apeluje jak na západní vlády, tak na západní veřejné mínění, aby tyto dodávky byly soustavné a pokračovaly,“ vysvětlil Smetana pro Události247.

iZdroj fotografie: Ministry of Internal Affairs of Ukraine / Creative Commons / CC BY-SA
Mariupol

Mariupol je podle Smetany v tomto smyslu symbolem totální destrukce a naprosté humanitární katastrofy. „Množství oběti je bezprecedentní. V tuto chvíli je jádro bojů na východní Ukrajině právě ve městech Severodoněck a Lysyčansk. Obě skutečně patří mezi ta, která jsou velmi těžce poškozena, zvlášť ruským dělostřelectvem. Skutečně velká část těchto měst je aktuálně zničená. Jak civilní oběti, tak materiální destrukce jsou na velmi vysoké úrovni,“ doplnil Smetana pro Události247 s tím, že v tomto smyslu se Zelenského tvrzení zakládá na pravdě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
99 % lidí neví, k čemu slouží spousta malých „knoflíků“ na riflích. Stejně jako mini kapsičky mají svůj význam
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Panzer II byl tahounem Hitlerova Blitzkriegu a německého triumfu ve Francii. Zůstal ve stínu známějších strojů