Zelenskyj se snaží vyburcovat Američany: V projevu ke Kongresu zmínil útok na Pearl Harbor a terorismus z 11. září

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil k americkým zákonodárcům. Jeho projev u nich vyvolal dojetí.

i Zdroj fotografie: S vědomím Congresswoman Julia Brownley / Twitter
                   

Zelenskyj volal po další obranné pomoci své zemi i dalších protiruských sankcích. Jak píše Český rozhlas, mluvil mimo jiné o potřebě vytvořit nad Ukrajinou bezletovou zónu nebo alespoň poslat jeho armádě promyšlené protiletecké systémy. Současně vyzval i k uvalení sankcí a řekl, že jeho země teď potřebuje především zbraně.

Mír je důležitější než zisk, řekl Zelenskyj

Prezident ve svém projevu uvedl: „Žádáme o ukončení tohoto teroru. Žádáme tak mnoho? Chceme jen vytvořit bezletovou zónu nad Ukrajinou. Je to něco, co by Rusku znemožnilo nás terorizovat, terorizovat naše svobodná města. Je to mnoho? Máme alternativu. Víte, jaké obranné systémy potřebujeme. Víte, že existují, že je máte. Vyzývám vás, abyste udělali víc. Jsou potřeba další balíky sankcí. Americké firmy musí okamžitě opustit ruský trh. Všechny americké přístavy by měly být uzavřeny pro ruské zboží. Mír je důležitější než zisk.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vojáci na Ukrajině

To, co teď denně musí prožívat obyvatelé ukrajinských měst, přirovnal k útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor v roce 1941 a k teroristickým útokům z 11. září 2001. Ukrajinský lid podle prezidenta miluje svobodu a už osm let odolává ruské agresi. Rusko napadlo nejen nás, ale i základní lidské hodnoty,“ uvedl. Členům amerického Kongresu také během svého projevu pustil klip s hudebním podkresem, ve kterém byly záběry z války na Ukrajině.

Kongres byl dojatý a tleskal ve stoje

Američtí zákonodárci na začátku i na konci jeho vystoupení tleskali vestoje, někteří se dokonce neubránili dojetí. Jak uvádí CNN Prima NEWS, Zelenskyj Kongresu poděkoval a vyzval ho, aby přistoupil k ještě tvrdším protiruským sankcím.Jsme vám vděčni za neskutečnou podporu, kterou jste nám už poskytli. Za zbraně, cvičení, munici i protiruské sankce. Teď vás žádáme, abyste udělali ještě víc. My tu krvácíme,“ dodal.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Volodymyr Zelenskyj

Podle bezpečnostního analytika Andora Šándora se dá Zelenského projev logicky pochopit s tím, že se snaží vyburcovat západ k aktivní účasti v konfliktu. „doufám, že Spojené státy do žádného konfliktu nepůjdou, i když na tyto symboliky slyší. Znamenalo by to totiž třetí světovou válku, a to by byl opravdu veliký malér. Chápu, že Zelenskyj chce povzbudit morálku, ale doufám, že politici zůstanou rozumní,“ uvedl pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články