Zelenskyj určil, za jakých podmínek nastane mír. Podle něj musí být dodrženo 10 kroků

Ruský prezident Vladimir Putin se chystá na pokračování rozsáhlé války proti Ukrajině utratit ještě víc peněz. Její konec je tak zřejmě stále v nedohlednu.

i Zdroj fotografie: President Of Ukraine from Україна / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v telefonickém rozhovoru řekl americkému prezidentovi Joe Bidenovi, že chce mírový summit na půdorysu zemí G20. Psal o tom web TN. Návrh chce Zelenskyj probrat na pondělním summitu G7, kterého se zúčastní také Ukrajina, dodává web.

Dosavadní mírová jednání byla k ničemu

První mírové jednání proběhlo hned po vypuknutí konfliktu v únoru. Ruská a ukrajinská delegace tehdy jednaly na ukrajinsko-běloruských hranicích. Psal o tom web Český rozhlas. První schůzka vyjednávačů bojujících stran trvala podle médií zhruba šest hodin. Oba týmy se v té době shodly na dalším kole rozhovorů a zamířily do svých metropolí ke konzultacím, informuje Český rozhlas. Další schůzka měla být na polsko-běloruské hranici, pokračuje web.

iZdroj fotografie: Lewin Bormann from Aachen / Creative Commons / CC BY
Ruský prezident Vladimir Putin se chystá na pokračování rozsáhlé války proti Ukrajině utratit ještě více peněz, což vyčerpává ruský rozpočet a Kreml ztrácí možnosti vést geopolitické kampaně po celém světě

Kromě této schůzky bylo také několik jednání v Turecku. Hned na začátku však bylo jasné, že to k ničemu nevede. Řešily se především výměny zajatců,“ uvedl pro Události247 analytik Michal Lebduška. Ukrajinská prezidentská kancelář informovala o telefonátu ukrajinského a amerického prezidenta v noci na pondělí. Podle Zelenského je k dosažení konce války potřeba deset kroků, o kterých mluvil už na summitu G20, připomíná web Newsweek.

Je potřeba politické řešení

Mezi uvedených deset kroků patří podle Zelenského zajištění jaderné, potravinové a energetické bezpečnosti, propuštění vězňů a vysídlených lidí, implementace Charty OSN a obnovení ukrajinské teritoriální suverenity a světového řádu, stažení ruských vojsk a ukončení útoků, návrat spravedlnosti, opatření proti ekologickým škodám, prevenci a nakonec potvrzení konce války, popisuje TN.

Jsem rád, že z rozhovoru bylo cítit, že náš mírový plán je vnímaný pozitivně,“ napsal v pondělí na sociální síti Telegram Zelenskyj. „Něco podobného se uskutečnit musí,“ řekl Událostem247 Lebduška. „Případný konec války se musí vždy řešit i politicky. Toto je takový signál, který ukazuje, v jakém formátu by si to Ukrajina představovala. Nakolik je to však reálné, teď zatím samozřejmě nevíme,“ doplnil analytik.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad