Zeman pogratuloval Macronovi k vítězství v prezidentských volbách

Český prezident v gratulaci Macronovi podpořil jeho aktivity směrem k prezidentovi Vladimiru Putinovi a k Rusku.

i Zdroj fotografie: Miloš Zeman - prezident České republiky / Facebook
                   

Jak píše iDNES, Miloš Zeman se gratulací přidal k dalším českým i světovým státníkům. Ve svém dopisu uvedl, že podporuje Macronovy aktivity směrem k Ruské federaci. Znovuzvoleného prezidenta pozval i s jeho manželkou Brigitte na návštěvu do Prahy, píše iDNES. Pozvání na Hrad už dříve dostala německá exkancléřka Angela Merkelová u příležitosti jejího odchodu z funkce.

Macron porazil spojenkyni Putina

Zeman v dopisu podle iDNESU píše, že Macronovo znovuzvolení a veřejná popularita jsou jasným důkazem jeho úspěšného působení v čele státu, jakož i skvělé reprezentace země. Připomněl také, že volby proběhly v době války na Ukrajině. „Je zřejmé, že na Ukrajině se bojuje i o naši svobodu a budoucnost. Naše pomoc Ukrajině však musí jít ruku v ruce s diplomatickým úsilím o ukončení bojů a nalezení míru. V této souvislosti tak podporuji i Vaše aktivity směrem k Ruské federaci a jejímu prezidentovi,“ stojí v dopisu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Emmanuel Macron

Jak píší České noviny, Macronovi poblahopřál ke znovuzvolení i ruský prezident Vladimir Putin a popřál mu hodně úspěchů ve státnické činnosti. Staronovému francouzskému prezidentovi už gratulovali také americký prezident Joe Biden, německý kancléř Olaf Scholz a představitelé Evropské unie. Macron v nedělních volbách porazil Marine Le Penovou.

ČR si bude prezidenta vybírat už příští rok

Českou republiku čeká přímá volba hlavy státu v roce 2023. Podle modelu agentury Median mají největší šance na zvolení expremiér Andrej Babiš a generál ve výslužbě Petr Pavel. Nejnovější průzkum veřejného mínění ukázal, že by šéf ANO dostal 25 procent hlasů a bývalý náčelník generálního štábu armády 20 procent.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Volby

Voliče Andreje Babiše neodrazuje podle politologa ani to, že má jít kvůli kauze Čapí hnízdo před soud. „Je to i tím, jak on celou tu aféru rámuje, že je to nějaké spiknutí proti němu. Co může mít ale trošku vliv v případě Babišovy kandidatury na prezidenta, bude skutečnost, pokud bude v té době probíhat třeba nějaké soudní přelíčení. To by mohlo ovlivnit i jeho váhající voliče. Nikdo nechce prezidenta, který chodí k soudu řešit si své kauzy,“ uvedl pro Události247 politolog Miloš Gregor.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články