Zemřel první prezident SSSR Michail Gorbačov. Bylo mu 91 let

Jako šéf komunistické strany, a tedy celého SSSR, se Michail Gorbačov zasloužil o konec studené války, pád železné opony a rozpad impéria.

i Zdroj fotografie: Getty Images
                   

O úmrtí exprezidenta informovaly agentura Interfax  a TASS s odvoláním na vyjádření moskevské Ústřední klinické nemocnice. Žádné další podrobnosti nemocnice ke skonu Gorbačova neuvedla, informují České noviny. Zdroj z jeho okolí už v červnu sdělil, že Gorbačov je pod neustálým dohledem lékařů v Ústřední klinické nemocnici, uvedly dále České noviny.

Politici vzpomínají s respektem

Gorbačov zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v roce 1985 změny, které měly reformovat komunistický systém a dodat tehdejšímu sovětskému impériu novou sílu. Sovětský svaz se však rozpadl a komunistický systém se zhroutil. Jako šéf komunistické strany a celého SSSR se zasloužil o konec studené války, pád železné opony i rozpad impéria. Byl také prvním a posledním prezidentem Sovětského svazu, připomínají České noviny.

Soustrast vyjádřili politici napříč světem, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle českého premiéra Petra Fialy byl Gorbačov významným politikem druhé poloviny minulého století a přispěl k pádu komunismu a rozpadu Sovětského svazu, píše ČT24. Britský premiér Boris Johnson napsal, že smrt Gorbačova, který podle něj s odvahou a kuráží dovedl studenou válku ke smírnému závěru, ho zarmoutila, pokračuje ČT24.

Putinovo myšlení to neovlivní

Bez Michaila Gorbačova by nebylo svobodné Československo,“ řekl Událostem247 politolog Jan Kubáček. „Nedošlo by k odchodu sovětské armády, ke zrušení Brežněvovy doktríny, ani k neutralizaci střední Evropy a možnosti uzavírat nové záruky. Nebyla by tak ani možnost vstupu do NATO nebo do EU. Jestli někdo dokázal probudit svobodu ve vnitřní i zahraniční politice ve střední Evropě, tak je to právě Gorbačov,“ dodal Kubáček.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

Smrt Gorbačova podle bezpečnostního experta Andora Šándora neovlivní rozhodování ruského prezidenta Vladimira Putina. „Gorbačov byl ikona konce studené války, ale v Rusku byl málo populární. V roce 1996 se neúspěšně snažil kandidovat na prezidenta Ruské federace a dostal jen okolo jednoho procenta hlasů. Nedávno také prohlásil, že Putin likviduje jeho celoživotní dílo. Nemyslím, že by směr Gorbačova měla dopad na kremelskou politiku,“ uvedl expert pro Události247.

Myslíte si, že smrt bývalého prezidenta SSSR neovlivní Putinovo chování?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články