Lockdown v Číně: Lidé trpí hlady. Vláda neřeší, jestli si lidé mají kde koupit jídlo. Tamní protiepidemické hlídky jsou velmi rázné

Po zkušenostech s epidemií ve Wu-chanu nechtějí čínské úřady nic podcenit. Raději zavřou celá města, na jejich obyvatele se ale příliš neohlíží. Ti trpí a nevědí si rady.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dramatické scény hlásí lidé z čínského města Si-an. V něm se před Vánocemi vyskytl větší počet případů nákazy koronavirem. Čínské orgány proto zareagovaly nekompromisně a jako v minulosti i na dalších místech město daly do karantény. Všech 13 milionů obyvatel zůstává doma. Z města přicházejí zprávy, že jejich situace je velmi komplikovaná. V celé Číně přitom úřady nahlásily kolem tisícovky nákaz za týden.

Miliony lidí musí sedět doma

V Si-anu se podle Aktuálně první případ nákazy objevil v polovině prosince. Virus sem dovezl cestující, který přicestoval z Pákistánu. Následně se údajně v provincii nakazilo kolem 1 600 lidí. Úřady zareagovaly a 23. prosince celé město uzavřely. Kdo chce vyjít ze svého bytu, musí mít speciální povolení. Ulice města tak připomínají scény z Wu-chanu před dvěma lety. Jsou liduprázdné, do města a z něj nejezdí žádná dálková doprava.

China’s Ministry of Finance allocated 500 million yuan (78.42 million USD) to NW China’s Shaanxi Province to support the…

Zveřejnil(a) People’s Daily, China dne Neděle 2. ledna 2022

To ale není jediný problém. Podle médií se ve městě vyskytla i nebezpečná krvácivá horečka. Jde o sezónní onemocnění, které přenášejí hlodavci. Pro člověka je nebezpečné, nakažený má velkou pravděpodobnost, že může na onemocnění zemřít. Podle dostupných informací ale proti nemoci existuje účinné očkování, lidé by tak měli mít možnost se proti riziku chránit.

Na tajné nákupy chodí v noci

Lidé mají ve městě existenční problémy například s potravinami. Vycházet na jejich nákup mohou jen jednou za tři dny. Jedinou cestou, jak se k potravinám dostat, je prý dohoda s majiteli obchodů. Za nimi se snaží lidé, kterým zásoby došly, dostat v noci. Doufají, že je při tom nikdo nechytí. Na sociálních sítích si lidé údajně i stěžují, že nefunguje ani objednávka on-line. Sice ji udělat mohou, ale objednané jídlo jim stejně nikdo nedoveze.

Zveřejnil(a) Kujua China pamoja na Khadija dne Neděle 2. ledna 2022

Vycházet na ulici bez dovolení je přitom velmi riskantní. Ve městě zaznamenali i případ, kdy protiepidemická hlídka zbila muže, který se vydal pro masové knedlíčky. Případ vyvolal pozdvižení a úřady nakonec členy hlídky potrestaly. Na jiných místech Číny jsou známé případy, kdy úřady lidi, kteří něco provedli, nechali pochodovat po ulicích v jakýchsi uličkách hanby s cedulemi na krku. Podobné praktiky se používaly za čínské kulturní revoluce a nyní jsou zakázané.

Si-an není jediným čínským městem, kde je lockdown. Podle TA3 je od 5. ledna v uzávěřeno i město Jü-čou. Úřady k drakonickému opatření přistoupily údajně poté, co zde zaznamenaly tři případy nákazy. Ty navíc měly být bezpříznakové. Ve městě jsou zřízené kontrolní body a civilní hlídky. Tvrdá restriktivní opatření v Číně dosud zabírala. Otázkou zůstává, jak může situaci změnit nakažlivější varianta omikron, a jestli úřady v případě jejího rozšíření zavřou většinu metropolí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články