Studie: Omikron zabíjí o 99 procent méně lidí než delta. Začíná být srovnatelný s chřipkou

Koronavirová varianta omikron by společně s vakcinací mohla znamenat bod zlomu. Model vědců ze Seattlu odhaduje, že z 1430 lidí, kteří se infikují, zemře jeden.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nakažlivější omikron není tak nebezpečný, jak se původně odhadovalo. Z onemocnění covid-19, kterému od začátku pandemie na celém světě podlehlo více než 5,5 milionu lidí, by se podle modelu Washingtonské univerzity v Seattlu díky omikronu mohlo stát méně nebezpečné onemocnění, než je běžná chřipka. Omikron je totiž sice nakažlivější, ale zároveň je o celých 99 procent méně smrtící, než ještě nedávno dominující varianta delta, píší Novinky.

Covid už je srovnatelný s chřipkou

Podle výzkumníků ze Seattlu covid-19 na vrcholu druhé vlny pandemie zabil jednoho z 33 obyvatel Velké Británie. Nyní je to jeden zemřelý na 670 infikovaných lidí. Podle predikcí odborníků by to u omikronu mělo být ještě vyšší číslo nakažených na jedno úmrtí. The Daily Mail uvedl, že omikron zabije o 97 až 99 procent méně lidí než delta.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vládní opatření

„Je téměř jisté, že koronavirus bude každým rokem slábnout, jak si lidé vyvinou přirozenou imunitu,“ cituje Paula Huntera, odborníka na infekčkní chodroby, The Daily Mail. Podle něj je současný virus srovnatelný s chřipkou. Hunter si myslí, že se nakonec stane běžnou nemocí, která zabíjí pouze velmi zranitelné. „Jakmile překonáme tuto vlnu omikronu, vyjma další neočekávané varianty, která obrátí celý náš pokrok, budeme blízko bodu endemie,“ dodal Hunter. 

Opatření, která by kvůli chřipce nebyla

Hrubá míra smrtnosti, tedy poměr úmrtí ve srovnání s celkovým počtem diagnostikovaných osob, se 21krát zmenšila. U sezonní chřipky je to jedno úmrtí na 1000 infikovaných, tedy 0,1 procenta, napsal deník. Pokud by se potvrdilo, že kvůli omikronu umírá o 99 procent infikovaných méně, než kvůli deltě, naznačuje to, že hrubá míra smrtnosti by mohla být až 0,0025 procenta, tedy jedno úmrtí na 40 tisíc nakažených.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Covid-19 v laboratoři

Pro světovou populaci by omikron mohl znamenat společně s vakcinací bod zlomu. „Na vyřčení definitivních závěrů ohledně smrtnosti omikronu si musíme počkat ještě několik týdnů, pokud už ale panuje shoda na tom, že je méně závažný, měli bychom si pokládat otázku, zda je oprávněné přijímat opatření, která bychom v době horší chřipkové sezony nepřijali,“ řekl listu bývalý poradce britské vlády Robert Dingwall.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články