Omikron se Česku nevyhne, nová vlna bude nejspíš už během ledna. Experti poradili, co s tím

Nová varianta koronaviru nazvaná omikron je mnohem nakažlivější než delta, která zatím v Česku převažuje. Infekčnější varianty nakonec budou dominovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoli česká čísla nakažených covid-19 jsou v posledních týdnech relativně příznivá a nemocných ubývá, není důvod k radosti. Naprostá většina odborníků se shoduje v tom, že v řádu týdnů bude v Česku převládat varianta omikron. Například tento týden ji jako převažující oznámilo Holandsko. Omikron nejspíše zcela změní pravidla hry, očkování proti němu není tak účinné a obchází imunitu po prodělání nemoci.

Záležet bude na rychlosti

Podle ředitel Biologického ústavu Akademie věd ČR Libora Grubhoffera velmi záleží na tom, jak rychle se omikron v Česku stane dominantním nad současnou deltou. „Samozřejmě, je to souboj variant a z něho vyjde vítězně ta nakažlivější. Tato varianta může získat navrch na většině území naší planety – a to by byl nepochybně důležitý scénář, který by zajišťoval perspektivu vytlačen,“ uvedl na CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mutace covidu-19

Co může omikron udělat, ukazují data z některých evropských států, kde již převládá. Podle Seznam zprávy například Itálie v pondělí zaznamenala 78 313 lidí, kteří se covid-19 nově nakazili. Jde o rekordní číslo za celou dobu trvání pandemie. Podobně velmi vysoká čísla hlásí i Velká Británie nebo Francie. Odborníci se shodují v jednom. Je nutné být opatrný. Nejspíše bude nutné zpřísnit protiepidemická opatření.

Méně smrtelný, více nakažlivý

Podle dostupných dal je sice omikron méně smrtelný než delta a lidé s ním méně častěji končí na JIP. Ale to nemusí být důvod k optimismu. Kvůli jeho vysoké infekčnosti se může každý den nakazit mnohem více lidé než v předchozích vlnách. Procento nakažených, kteří budou vyžadovat hospitalizaci, sice bude nižší, ale absolutní počet lidí v nemocnicích kvůli mnohem vyššímu počtu nakažených bude vyšší než v minulých vlnách.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lockdown

„Zastávám názor držet přísná opatření, zpřísňovat přesně tak, jak se děje v zemích na západ od nás – v Německu, Rakousku, Francii. Je nebezpečné podceňovat situaci a vytvářet atmosféru, že omikron je výrazně méně patogenní,“ dodal Grubhoffer. Současná opatření nejsou dostatečná. Většina odborníků navrhovala, aby byl zachován nouzový stav, a to již ze symbolického důvodu: aby lidé věděli, že situace je vážná. Proto je třeba přijímat omezení kontaktů mezi lidmi,“ upozorňuje i prezideln ČLK Milan Kubek.

Zastavit ho může jen totální lockdown

„Jedná se o tak nakažlivý virus, že běžná opatření proti němu fungují velmi málo. Když budou lidé chodit do práce, nakazí se tam a donesou virus domů. Pokud bychom neudělali lockdown – opravdový, čínského typu, kdy se nesmí ani chodit do práce kromě vybraných profesí – tak se vlně nedá zabránit,“ řekl CNN Prima news imunolog Václav Hořejší. Evropskou snahou by mělo být spíše prudké šíření zpomalovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování proti covidu-19

Odborníci se shodují na tom, že jedinou obranou proti omikronu je očkování, ale je nutná aplikace třetí dávky vakcíny. Ta ve většině případů dokáže zabránit nutnosti hospitalizace a člověk si koronavirus odstoná doma. Třetí dávku má v současné době aplikovánu téměř 2,3 milionu Čechů, což není dostatečný počet. Podle vědeckých dat omikron umí obejít imunitu, kterou lidé získali při onemocnění některou z předchozích variant.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články