Senátoři napadli povinné očkování u Ústavního soudu. Vláda už na to stihla zareagovat

Stále více států nařizuje alespoň části obyvatel povinné očkování proti koronaviru. Mnohým lidem se to nelíbí, poukazují i na nedokonalost současných vakcín.

i Zdroj fotografie: Uživatel Krokodyl / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vyhláškou nařizující povinné očkování vakcínou proti covid-19 některým skupinám obyvatel v Česku se bude zabývat Ústavní soud. Obrátila se na něho skupina 14 senátorů a soud už jejich podnět přijal. O něco podobné se chtěla pokusit i SPD, ale ta nesehnala dostatek podpisů zákonodárců. Vyhlášku schválila ještě před svým koncem vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Současná vláda s jejím zněním nesouhlasí a plánuje ji modifikovat.

Jen se tak dělí společnost

„Byla jsem překvapena, že vláda v demisi se rozhodla k takovému kroku, který omezuje práva některým občanům. Přispěje to ještě víc k polarizaci společnosti,” citovaly Novinky senátorku Alenu Dernerovou (STAN), která patří do skupiny stěžujících si zákonodárců. Domnívá se, že vyhláška jako celek by měla být zrušena. Senátoři jsou přesvědčeni, že je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. A obávají se, že kvůli ní někteří lidé mohou odejít z práce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování posilující dávkou

Vyhláška v současném znění nařizuje, aby se do konce února nechali očkovat všichni lidé starší 60 let. Dále pak by se týkala zaměstnanců zdravotnických zařízení a studentů zdravotnických oborů. Na vakcínu by museli i pracovníci v sociálních službách, hasiči, vojáci a aktivní zálohy, policisté, strážníci a celníci. Pokud chtějí vyhlášce vyhovět, musí s očkováním začít do 8. února. Druhá dávka se totiž podává až po třech týdnech.

Vláda se chystá vyhlášku změnit

Současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že chce vyhlášku změnit. Koalici se minimálně nelíbí povinné očkování stanovené podle věku. Premiér Petr Fiala (ODS) slíbil, že se jí vláda bude zabývat nejpozději do poloviny února, podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba ale změněna bude pravděpodobně dříve. „Vyhlášku, jak ji přijala minulá vláda, vnímáme kriticky a chceme ji změnit. Určitě nechceme povinné plošné očkování podle věku,“ řekl Jakob České televizi.

iZdroj fotografie: S vědomím TOP 09 / Facebook
Vlastimil Válek

Senátoři upozorňují, že jejich krok neznamená, že by patřili mezi takzvané antivaxery. Mezi mnohými lidmi se totiž šíří informace, které tvrdí, že vakcíny jsou experimentální, ohrožují lidské zdraví a životy. Proto se mnoho jedinců odmítá nechat vakcinovat, i když to odborníci doporučují. „Není to aktivita, která by směřovala proti očkování, směřuje ale proti vyhlášce o povinném očkování některých skupin. Vyhláška porušuje základní ústavní pořádky či zákon o ochraně veřejného zdraví. ” vysvětlil senátor Jiří Růžička (STAN).

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články