Vytváříme kult očkování. Ti, kteří nemají vakcínu, jsou občany horší kategorie, pustil se do vládních opatření politolog Klíma. K čemu nás to podle něj dovedlo?

Epidemie koronaviru v posledních týdnech sílí. Očkovaných je podle dat ministerstva zdravotnictví necelých 60 procent populace. Od pondělí platí zpřísněná vládní opatření.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Protiepidemická opatření, která mají omezit šíření covidu-19, stojí podle rektora Metropolitní univerzity, politiloga Michala Klímy, za rozdělováním společnosti. Rektor kritizuje, jak se jedná s neočkovanými. Část populace je označena za lidi horší kategorie a nemají přístup do veřejného prostoru. Vytváří se kult očkování,“ uvedl v CNN Prima News. Jako potvrzení bezinfekčnosti při vstupu do některých služeb, restaurací nebo na hromadné akce od pondělí neplatí testy. Je nutné mít covid pas nebo doklad o prodělání nemoci v uplynulém půlroce.

Bezprecedentní nespravedlnost

Terčem kritiky se stala zpřísněná koronavirová opatření. „Je to evidentní. Po listopadu došlo k rozhodnutí, že je část populace označena za lidi horší kategorie a nemají přístup do veřejného prostoru. Nemohou jít do restaurací, kin, divadel. Je to bezprecedentní a nespravedlivé,“ prohlásil Klíma. Upozornil zároveň, že očkování nechrání stoprocentně proti nákaze. „Jsou zde miliony lidí, kteří nemoc prodělali, a vždy platilo, že ten kdo prodělá nemoc, má protilátky. Teď se to vědomě ignoruje. Uctívá se a vytváří se kult očkování,“ dodal.

Rektor MUP, prof. Michal Klíma, byl hlavním řečníkem konference „Od totality k defektní demokracii“ (název konference…

Zveřejnil(a) Metropolitní univerzita Praha dne Úterý 22. října 2019

Klíma se utkal v televizním duelu s šéfredaktorem Zdravotnického deníku Tomášem Cikrtem. „Nesouhlasím s tím, co říká pan rektor. Situaci hyperbolizuje, zesiluje způsobem, který neodráží realitu. Není to tak, že by neočkovaní byli lidmi nižší kategorie. Část lidí nemá stejnou spoluodpovědnost a kvůli tomu máme přetížené nemocnice,“ prohlásil Cikrt. Některé nemocnice napříč Českem kvůli sílící epidemii omezují neakutní péči. Podle Cikrta očkovaní sice virus přenášejí, ale menší nálož a kratší dobu, než neočkovaní.

Zjednodušujete si život

Cikrt se pustil do Klímy ještě víc. „Tak to je. Vy jste to podal tak, aby to vyšlo ve vašem vidění světa. S tím nemohu souhlasit. Je škoda, že skvělý intelektuál si takto zjednodušuje život,“ podotkl směrem k rektorovi. „Každý máme ke svým argumentům data a fakta,“ oponoval Klíma. Podle něho je nesmysl, že by neočkovaní lidé byli nezodpovědní. „Vždy platilo, že ten, kdo projde nemocí, je imunní a má protilátky. Dnešní situace je ale taková, že ten, kdo prodělal nemoc a má protilátky, nemůže do kina nebo divadla. Prostě je vyloučen,“ řekl.

Podle Cikrta je důležité jakou hladinu protilátek lidé, kteří nemoc prodělali, mají. „Experti říkají, že nejlepší je hybridní imunita, tedy prodělání nemoci a alespoň jedna dávka vakcíny. To je silnější imunita než pouhé očkování,“ uvedl. Hybridní imunita nikdy neexistovala, je to nesmysl. Kdo si covidem projde, je dostatečně imunní. Není třeba žádné posílení. Naopak je to v období epidemie nebezpečné,“ trval si na svém Klíma. Epidemie v posledních týdnech sílí. Očkovaných je podle dat ministerstva zdravotnictví necelých 60 procent Čechů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články