„Za zvyšování cen energií může Babišova vláda,“ řekl expert Míl. Vysvětlil proč

Podle odborníka na energetiku Jaroslava Míla měla minulá vláda možnost zastavit růst cen energií. Vláda podle něj nevyužila všechny možnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle bývalého zmocněnce pro energetiku Jaroslava Míla, jsou zvyšující se ceny energií způsobeny mimo jiné nedostatečnou akceschopností minulé vlády Andreje Babiše (ANO). Odborník vysvětlil, kde vidí další důvod zvyšování cen i možná východiska, jak tento palčivý trend zastavit.

Expert v oboru

Míl v březnu skončil ve funkci vládního zmocněnce poté, co kritizoval kroky ministerstva průmyslu a obchodu při přípravě tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Návrh podal minulý ministr resortu průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Dříve stál Míl v čele společnosti ČEZ. Mezi odborníky je brán za experta na energetiku a průmysl.

iZdroj fotografie: S vědomím Karla Havlíčka / Facebook
Karel Havlíček

Havlíček za dobu svého působení zavedl odpuštění DPH a poplatku za obnovitelné zdroje. Podle něj jediná plošná opatření, která bylo možné udělat. Česko dá ročně na obnovitelné zdroje zhruba 46 miliard korun, 20 miliard z toho přispívají domácnosti a firmy. V roce 2022 by měl celou výši podpory uhradit stát. Příspěvek nyní činí 495 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu, uvedl Deník.

„Věci, které jsou dnes špatně a které kritizujeme, jsme měli možnost změnit v minulém období, ale neudělalo se to. Teď už se moc zachránit nedá,“ citovaly Novinky Míla. Nevyužili jsme ani dodatečné možnosti k nápravě a nezaslali koncem roku 2021 tzv. žlutou kartu ze strany Poslanecké sněmovny,“ připomněl Míl.

Zmínil i německé dotace

Expert také upozornil na německé dotace. Na nevyužité příležitosti v oblasti změny systému obchodování s elektrickou energií a pravidel trhu. Chybná organizace trhu podle něj spočívá v tom, že ceny silové elektřiny odráží cenou úroveň Německa a výkyvy na mezinárodních trzích. Nikoli výrobní náklady energie v ČR, které jsou mnohonásobně nižší.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dotace

„Navíc největší německé firmy jsou z důvodu zachování konkurenceschopnosti dotovány v rámci vysokých cen elektrické energie vládou. To si ostatní země dovolit nemohou. Narušuje to rovné konkurenční prostředí,“ podotkl bývalý zmocněnec. „Zarážející je, že komentujeme uniklý text z Financial Times a nepodílíme se na přípravě jeho návrhu na pracovní úrovni. Nereagujeme v době, kdy je na to příležitost a prostor. Musíme tento náš přístup už konečně změnit,“ zdůraznil Míl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články