Hledá se nový prezident, má Babiš šanci? Za dveřmi jsou i další volby do Senátu

Rok 2021 byl politicky důležitý především pro parlamentní volby. Ty vyhrála koalice Spolu a Petr Fiala (ODS) se tak stal premiérem. Naopak Andrej Babiš (ANO) skončil v opozici.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I rok 2022 bude politicky významný. Uskuteční se senátní a komunální volby a také se budou hledat kandidáti na Hrad. Prezidentské volby se totiž propuknou na začátku roku 2023. Podle serveru iDnes jedním z adeptů by mohl být bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Toho favorizují například bookmakeři sázkové kanceláře Fortuna. Babiš ale svou kandidaturu zatím nepotvrdil.

Jedním z favoritů je také generál Pavel

V nedávném rozhovoru bývalý premiér a předseda hnutí ANO poznamenal, že rozhodnutí závisí na jeho rodině. Ta se s úsilím stát se prezidentem ale zatím, podle něj, neztotožnila. Zároveň ale bývalý předseda vlády nedávno také řekl, že by o kandidatuře uvažoval, pokud by lidé začali sbírat podpisy. „Všichni se na to ptají. Tak mě snad napadlo, že kdyby lidi začali sbírat petiční archy a posbírali by dost podpisů… Ale nechci předjímat, uvidíme,“ prohlásil. Brzy po tomto výroku se dobrovolník našel a se sběrem podpisů ke kandidatuře na Hrad začal.


iZdroj fotografie: Uživatel GP61editor / Creative Commons / CC BY-SA
Petr Pavel

Babišovým největším soupeřem bude podle bookmakerů armádní generál ve výslužbě Petr Pavel. Bez šance ale není ani rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Sázkové kanceláře dávají šanci i ministro vnitra Vítu Rakušanovi (STAN). Předseda hnutí STAN už ale možnou kandidaturu na hlavu státu odmítl. Naopak zájem být prezidentem vyslovil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek a šéf odborů Josef Středula. Nový rok ale nebude jen o hledání kandidátů na prezidenta.

Primátor Hřib bude obhajovat funkci

Jak informoval server Novinky, v celé zemi se budou na podzim 2022 vybírat noví obecní zastupitelé a na třetině území se budou volit také senátoři. Obhajoba křesla čeká i předsedu horní komory Parlamentu Miloše Vystrčila (ODS). Ten se rozhodl, že už nebude obhajovat funkci místopředsedy občanských demokratů. Podle něj toto rozhodnutí ale nesouvisí s tím, že by hodlal kandidovat také na prezidenta. V Senátu drží většinu strany vládních koalic. Naopak členů hnutí ANO a ČSSD je v horní komoře jen devět. Senátorů je přitom celkem 81.


iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
Zdeněk Hřib

V komunálních volbách pak bude zajímavý souboj v Praze, kde bude funkci primátora obhajovat Zdeněk Hřib (Piráti). Důležitou politickou událostí bude v druhé polovině roku také české předsednictví v Evropské unii. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) v tom vidí příležitost prosadit zájmy republiky na unijní úrovni v rámci tzv. Green Dealu. „Jde o velkou šanci modernizovat tuzemský průmysl a já udělám maximum pro to, abychom ji využili co nejlépe,“ uvedl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
Hliníkové střechy a fasády PREFA: Jaké jsou jejich hlavní přednosti?
JakZdravě.cz
Seznam tipů pro zdravé usínání, díky kterým budete spát celou noc
VědaŽivě.cz
5 záhadnějších míst než samotný bermudský trojúhelník. Pro podivné události dosud neexistuje vysvětlení
ArmádníZpravodaj.cz
Francis Gary Powers: špionážní pilot U-2, který byl sestřelen nad SSSR a způsobil velkou krizi ve vztazích obou mocností