Velká Británie končí s opatřeními. Vědci tvrdí, že země už nejhorší vlnu překonala. Podle epidemioložky jsou v Česku protiepidemická nařízení zpolitizovaná

Velké Británie řekla covidu dost. Podle zdejších odborníků země již překonala nejhorší část omikronové vlny. Vláda se tak rozhodla rozvolnit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od 27. ledna se v Anglii zruší většina zbývajících protipandemických opatření. Obyvatelé Velké Británie tak budou moct přestat nosit roušky či pracovat vzdáleně z domova,“ citoval web iDNES britského premiéra Borise Johnsona. Podle něj se zdejší vědci domnívají, že vlna způsobená poslední rozšířenou koronavirovou variantou omikron, již dosáhla svého vrcholu.

Značné rozvolnění

Od poloviny příštího týdne nebude ve Velké Británii povinné nošení ochrany dýchacích cest, práce na dálku (homeoffice) nebude již oficiálně doporučována. Pro vstup do nočních klubů a na některé větší akce již nebude požadován covid pas, sdělil Johnson v parlamentu. Přestože povinnost zdravotních pasů skončí, podniky se mohou sami rozhodnout, zda je pro vstup do svých zařízení budou vyžadovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Covid pas

„Vzhledem k tomu, že se covid-19 stává endemickým, musíme nahradit právní požadavky radami a doporučeními,“ řekl premiér s tím, že ačkoliv bude pro obyvatele i nadále platit nařízená karanténa, chtěl by i toto opatření nakonec zrušit.

Události247 se zeptaly epidemioložky Moniky Roubíčkové, co by podobné zrušení opatření znamenalo pro tuzemsko. Myslím si, že to je velice složité a obecné. Každopádně opatření u nás jsou podle mě spíše politického než odborného charakteru,“ řekla.

Covid jako nezabiják

V Anglii jsou v rámci protikoronavirových opatření připraveny různé balíčky, například A a B. „Vzhledem k mimořádné kampani posilujících dávek a způsobu, jakým veřejnost reagovala na opatření plánu B, se můžeme v Anglii vrátit k plánu A a umožnit, aby od příštího čtvrtka skončila platnost předpisů plánu B,“ sdělil Johnson poslancům.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Koronavirus

Stejně jako Anglie, tak i Bavorsko se přidává ke zrušení některých opatření. Země tím dávají najevo, že se přiklání k názoru čím dál větší části odborníků, kteří říkají, že se onemocnění covid-19 postupně vyvine do méně smrtelné choroby, uvedly Novinky. Agresivní viry obecně mají tendenci vyvíjet se v méně smrtelné varianty. Důvodem je přirozená snaha viru přežívat a množit se, toho však nedocílí, pokud bude své hostitele zabíjet.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články