Demonstrace proti covidovým opatřením se v belgické metropoli neobešla bez násilností. Došlo k napadání policistů i ničení majetku. Úřady avizují přísné tresty.
V metropoli Bruseli lidé protestovali kvůli protikoronavirovým opatřením. Podle organizátorů demonstrovalo půl milionu lidí, policie mluví o 50 tisících účastníků. Přestože policie vyzvala k ukončení akce, došlo na některých místech k ostrým střetům. Účastníci demonstrace zaútočili i na budovy evropských institucí. Policisté proti nim použili vodní děla a slzný plyn. Podle belgické televize RTL bylo zatčeno 50 osob.
Protestující byli bez roušek
Demonstrace byla plánovaná několik týdnů. Zúčastnila se jí řada hnutí z jiných zemí, jako například World Wide Demonstration for Freedom a Europeans United for Freedom. Lidé často dorazili s vlajkami svých rodných zemí. Mezi nimi byly mimo jiné vlajky Německa, Francie, Rumunska nebo Polska, uvedl iRozhlas. Mnozí z protestujících byli bez roušek. Protestující vyjadřovali nesouhlas s omezeními, a to kvůli pandemii koronaviru.
Weiter verstörende Szenen aus #Brüssel, nach Demo gegen #Corona-Maßnahmen ziehen Vermummte durch die Stadt, legen Feuer, greifen massiv Polizisten an, schießen sogar mit Zwillen und Murmeln auf die Beamten! #BRU2301 #Bruxelles #Covid_19 #Brusselprotest Video: SEBASTIAN PRENGEL pic.twitter.com/OLXY283oxJ
— Frank Schneider (@chefreporterNRW) January 23, 2022
Ještě před začátkem pochodu, který podle organizátorů Brusel ještě nezažil, policie začala zatýkat. Sebrala šest lidí, u kterých našla nebezpečné předměty. Na dotaz proč protestuje, jeden z demonstrantů odpověděl: „Proti tomuto náhubku, který jsme si nasadili. Už ani nevidíme ty úsměvy… Je to nelidské. Je to čínská společnost, kterou nechceme.“ Upozornil i na to, že právě Brusel je jako sídlo evropských institucí důležitý.
Starosta žádá přísné tresty
„Myslím, že lidé začínají otevírat oči,“ cituje televize dalšího z účastníků akce. „Je čas, abychom se všichni sjednotili. Všichni jsme lidské bytosti a je čas, abychom hájili svobodu.“ Demonstrujícím vadí, že jednotlivé vlády brání šíření nákazy opatřeními, které omezují jejich život. „Nechte nás na pokoji, starejme se o své zdraví, jak chceme, a nechte naše děti žít a mít společenský život,“ řekl další z účastníků serveru. Nejvíc vypjatá atmosféra byla podle médií v evropské čtvrti.
Některé budovy, včetně sídla Evropské diplomatické služby, byly poškozeny. „To, co se stalo na konci demonstrace, tedy fyzické napadání majetku, ale i lidí, zejména policistů, je naprosto nepřijatelné. Konzultoval jsem to se státním zástupcem, který rozhodl, že se tato záležitost stane prioritou. Budeme analyzovat snímky, abychom identifikovali pachatele, a doufám, že budou přísně odsouzeni,“ řekl RTL starosta Bruselu Philippe Close.